1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Rusya Saldırıları Esed'e Muhalif Grupları Hedef Alıyor"
"Rusya Saldırıları Esed'e Muhalif Grupları Hedef Alıyor"

"Rusya Saldırıları Esed'e Muhalif Grupları Hedef Alıyor"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby günlük basın brifinginde, “Rusya ordusu tarafından gerçekleştirilen saldırıların büyük çoğunluğu Suriye Devlet Bakanı Esed’e muhalif gruplara yapılıyor ve IŞİD’i hedef almıyor.” dedi.

A+A-

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Rusya ordusunun Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) havadan destek verdiği iddiasına ilişkin “Belirsiz.” değerlendirmesinde bulunarak, “Rusya ordusu tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarının büyük çoğunluğu Suriye Devlet Bakanı Esed’e muhalif gruplara yapılıyor ve IŞİD’i hedef almıyor.” dedi.

“Özgür Suriye Ordusu’na verilen desteğe dair iddialar bizim için belirsiz. Bu sözleri doğrulamak pozisyonunda değilim ama daha önce de belirttiğimiz gibi Rusya ordusu tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarının büyük bir çoğunluğu Suriye Devlet Bakanı Beşşar Esed’e muhalif gruplara yapılıyor ve IŞİD’i hedef almıyor.” ifadesini kullanan Kirby, Rusya’nın, Suriye’deki hava saldırılarında muhalifleri vurmaya devam ettiğini ve son dönemde bunda herhangi bir değişiklik görmediklerini vurguladı.

“Rusya Rejime Muhalif Olanları Bombalamayı Bırakmalı”

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in IŞİD'e karşı Özgür Suriye Ordusu'na destek verdikleri iddiasına ilişkin, “Rusya'nın (Suriye'deki) hamlesi Özgür Suriye Ordusu'nu bombalamakla başladı. Şimdi ise Özgür Suriye Ordusu'nu desteklediklerini iddia ediyorlar. Bundan memnun oluruz ama yapmaları gereken Esed rejimini güçlendirmeyi, rejime muhalif olanları bombalamayı bırakmak olmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT