1. HABERLER

  2. HABER

  3. Rusya, OPEC'ten İstediği Kararı Çıkartamadı
Rusya, OPEC'ten İstediği Kararı Çıkartamadı

Rusya, OPEC'ten İstediği Kararı Çıkartamadı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), ham petrol üretiminde tedarik politikasını değiştirmedi. Üyeler toplamda günde 31,5 milyon varil petrolü piyasaya sürecek. Bu karar, Rusya gibi ekonomisi petrol ihracatına dayanan ülkelerde gelir kaybı demek.

A+A-

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), günlük petrol üretim kotasını fiili seviyede tutma kararı aldı.

Avusturya'nın başkenti Viyana'daki OPEC Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen OPEC 168. Bakanlar Toplantısı, 5 saat sürdü.

Toplantının ardından çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zangene, petrol üretim düzeyini değiştirmek üzere yeni bir karar almadıklarını belirterek, üye ülkeler arasında görüşmelerin devam edeceğini söyledi. Zangeneh, "Karar alınmadı. Görüşmelere devam edeceğiz" dedi.

Irak Petrol Bakanı Adil Abdulmehdi ise üye ülkeler arasında izledikleri genel stratejinin devam etmesi yönünde karar aldıklarını söyledi.

OPEC Başkanı ve Nijerya Petrol Bakanı Emmanuel Ibe Kachikwu, toplantı sonrasında düzenlediği basın toplantısında, yeni bir karar almadıklarını belirterek, günlük petrol üretim kotasının fiili seviyede devam edeceğini kaydetti.

Toplantıda küresel ekonomik büyümenin 2015 yılı için yüzde 3,1 olacağının ifade edildiğini belirten Kachikwu, bu kapsamda küresel petrol talebinin günlük 1,3 milyon varil artmasının öngörüldüğünü aktardı.

Üreticiler ve tüketiciler için dengeli ve istikrarlı bir piyasaya sağlama yükümlülükleri bulunduğunu kaydeden Kachikwu, "Toplantıda, üye ülkelerin gelecek aylarda gelişmeleri yakından izlemeye devam etme kararı alındı" dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kachikwu, geçmişte çok zor günler geçirdiklerini hatırlatarak, tehditleri fırsatlara çevirebileceklerini yineledi.

"Rusya'nın iddiaları temelsiz"

OPEC Genel Sekreteri Abdullah El-Bedri ise bir gazetecinin, Rusya'nın ileri sürdüğü "DAEŞ ile Türkiye arasında petrol ticareti olduğu iddialarını" sorması üzerine, "DAEŞ ile bir başka ülkenin petrol ticareti yaptığına ilişkin ortada hiçbir kanıt yoktur. Biz sadece bayiler ve satıcılar ile ilgiliyiz. DAEŞ ile bir ülke arasında bağlantı olduğu iddiaları temelsizdir" diye konuştu.

OPEC 169. Bakanlar Toplantısı, 2 Haziran 2016 tarihinde Viyana'da yapılacak.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT