1. HABERLER

  2. HABER

  3. Rusya Kırım'a Asker Yığıyor
Rusya Kırım'a Asker Yığıyor

Rusya Kırım'a Asker Yığıyor

Ukrayna Savunma Bakanı Tenyukh, Ukrayna’nın tüm uyarılarına rağmen Rusya'nın Kırım’a 6 bin asker ve zırhlı araçlar gönderdiğini açıkladı.

A+A-

Ukrayma Savunma Bakanı İgor Tenyukh, Ukrayna’nın tüm uyarılarına rağmen Rusya’nın Kırım'a asker göndermeye devam ettiğini belirterek, “Rusya Kırım’a 6 bin asker ve zırhlı araçlar gönderdi" dedi.

Tenyukh, Bakanlar Kurulu üyelerine yaptığı açıklamada, Rusya'nın Kırım'daki askeri birlikleri işgal etmeyi planladığını söyledi.

Moskova yönetiminin Kırım'daki askeri birlikleri silahsızlandırmayı amaçladığına ilişkin istihbarat aldıklarını belirten Tenyukh, “Uyarılara rağmen bu tür girişimlerin gerçekleşmesi halinde, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin ülkedeki yasalar ve silahlı kuvvetler yönetmeliğine göre hareket edeceğini resmen bildirmek isterim" dedi.

Ukrayna’nın tüm uyarılarına rağmen Rusya’nın bölgeye asker göndermeye devam ettiğine dikkat çeken Tenyukh, Moskova yönetiminin sınır ihlalinde bulunduğunu kaydetti.

“Rusya’nın Kırım’a 6 bin asker ve zırhlı araçlar gönderdiğini” aktaran Tenyukh, bugün saat 02.30'da silahlı bir rus asker ile bir sivilin, Ukrayna’nın deniz taburu askeri birimin arazisine girmeye çalışırken gözaltına alındığını bildirdi.

Referandum tarihi öne çekildi

Bu arada, Kırım'da yaşanan gelişmeler referandum tarihinin de öne alınmasına neden oldu.

Kırım Parlamentosu tarafından geçtiğimiz günlerde yeni başbakan olarak seçilen Sergey Aksenov, daha önce 25 Mayıs olarak belirlenen referandum tarihinin 30 Mart'ta çekildiğini açıkladı.

Referandumda, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin Ukrayna'ya bağlı bir cumhuriyet olarak devam edip etmeyeceği oylanacak.

 Ukrayna'dan Aksenov'a tepki

Ukrayna Devlet Başkan Vekili Oleksandr Turçinov, Sergey Aksenov’un Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakanı seçilmesinin anayasanın ihlali olduğunu söyledi.

Turçinov, kendi internet sayfasında yayımlanan açıklamasında, “Aksenov’un Kırım başbakanı seçilmesinin geçerliliği yoktur” ifadesini kullandı.

Kırım hükümeti Rusya'dan yardım talep etti

Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi'nden, Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Hükümeti'nin, ülkede barış ve huzurun sağlanması için kendilerinden yardım ricasında bulunduğu belirtilerek, bu ricanın dikkate alınacağı bildirildi.

"Kiev’den gelen silahlı bir grup, Kırım İçişleri Bakanlığını ele geçirmek istedi"

Rusya Dışişleri Bakanlığı, gece Kiev’den gelen kimliği belirsiz bir grubun Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığına baskın girişiminde bulunduğu, ancak bakanlığı ele geçirme çabalarının sonuçsuz kaldığını iddiasında bulundu.

ABD arabuluculuk misyonu oluşturulmasını teklif etti

Öte yandan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçisi Samantha Power, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’nin “bağımsız, güvenilir olarak görülecek” arabulucular istediğini belirterek Hollanda’nın ilk Ukrayna Büyükelçisi olan, BM yetkilisi Robert Serry'nin böyle bir misyonda yer alabileceğini kaydetti. Power, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın da (AGİT) güvenilir olarak kabul edilecek uzamanlarının bulunduğunu sözlerine ekledi.

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçisi Mark Lyall Grant da yaptığı açıklamada, böyle bir arabulucu misyonun BM Güvenlik Konseyi’nin onayını alması zorunluluğunun bulunmadığını söyledi. 

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçisi Vitali Çurkin ise yaptığı açıklamada, “dayatılan arabuluculuğa” karşı olduklarını bildirdi.

Rusya ''Berkut'' mensuplarına pasaport veriyor

Rus haber ajansı Ria Novosti'nin bildirdiğine göre, Rusya'nın, Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Akmescit Başkonsolosluğu Basın Müşaviri Evgenia Kaplunenko, 1 Mart itibarıyla, dağıtılan Berkut birliği mensuplarına Rus pasaportu verilmesine başlandığını söyledi.

Rusya bayrağı

Ukrayna'nın güneydoğusundaki Donetsk'te eylemciler, belediye binasının tepesine Rusya bayrağı astı.

Kasım ayından bu yana devam eden protestoların ardından, görevinden azledilen Viktor Yanukoviç'in, ülkeden ayrılmasının ardından kurulan yeni hükumet, başkent Kiev'de yönetimi ele almaya gayret gösterirken, ülkenin güneydoğusunda ise yeni hükümet karşıtı eylemciler, Donetsk Belediyesine girdi.

Yerel basında yer alan haberlerde, Viktor Yanukoviç'in memleketi olan ve ülkenin en büyük metalürji sanayi merkezlerinden Donetsk'te belediye binasına giren bir grup eylemcinin, binanın üstünde bulunan Ukrayna bayrağını indirerek yerine Rusya bayrağı diktiği kaydedildi.

Genginlik arttı

Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı Federasyon Konseyi'nin, Rus ordusunun Ukrayna sınırlarında görev yapmasına onay vermesinin ardından, Kırım'da gerginlik arttı. Olaylar Ukrayna'nın doğusundaki Harkov ve Donetsk şehirlerine de sıçrarken, Kırım Tatarları şu ana kadar olaylara karışmayarak, itidal çağrısında bulunuyor. 

Kırım devlet kurumlarında işgal 

Kırım'da parlamento binası, başbakanlık, havaalanı ve devlet televizyonunun silahlı ve kamuflajlı kişiler tarafından işgal edilmesi gerginliği artırıken, Rusya Parlamentosu'nun akşam saatlerinde Rus ordusunun Ukrayna sınırlarında görev yapmasına onay vermesi, olayları daha da kritik bir aşamaya getirdi. 

Dün akşam saatlerinde Sivastopol'den Akmescit yönüne ilerleyen Rus tankları ve askerlerinin, Kırım'a olası bir askeri müdahale için hazır bekletildiği belirtiliyor. Ayrıca Sivastopol'de de Rus tanklarının yer değiştirdiği görüldü. Ayrıca Ukrayna Savunma Bakanlığı Rusya'nın Kırım'a ek 6 bin asker gönderdiğini açıkladı. Rusya ise Kırım'daki askeri hareketliliği yalanlamayarak, "bu durumun Rusya-Ukrayna arasındaki varolan anlaşmalar çerçevesinde doğal" olduğunu savunuyor. 

Olaylar Ukrayna'nın doğusuna sıçradı 

Ukrayna'da devam eden siyasi belirsizlik, ülkenin doğusunda da etkisini göstermeye başladı. Bugün ülkenin doğusundaki Harkov ve Donetsk şehirlerinde Rusya yanlısı gösteriler düzenlendi. Harkov'da Rusya yanlısı göstericiler belediye binasına girmeye çalıştı. Çıkan arbede sırasında çok sayıda yaralının olduğu belirtildi. 

Donetsk'te ise valilik binasına yürüyen Rusya yanlısı göstericiler binadaki Ukrayna bayrağını indirerek yerine Rusya bayrağı astı. 

Kırım Tatarları itidal çağrısı yapıyor 

Tüm bu olaylar karşısında ise Kırım Tatarları itidal çağrısı yaparak sakinliğini koruyor. Tatarları olaylara karışmamaya ve evlerinde durmaya çağıran Kırım Tatar Meclisi, Kırım Parlamentosu'nun aldığı referandum kararının ise yasal olmadığını açıkladı.

Kırım Tatar Meclisi Başkanı Rıfat Çubarov, yaptığı açıklamada, Tatarların mahallelerinde duracağını kaydetti. Parlamento ve başbakanlık binalarını planlı şekilde işgal edildiğini kaydeden Çubarov, şunları söyledi: 

"Silah gölgesinde referandum yapılamaz, referandum olsa bile bunun üç ayrı etnik grup arasında olması gerekiyor. Türkiye, Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve diğer ülkelerin devreye girmesini istiyoruz. Bu bir Rusya işgali, Ukrayna'nın bu işgali önlemeye gücü yetmiyor. Garantör devletlerin devreye girmesi gerekiyor. Bizim vatanımızda bize sormadan referandum yapmak istiyorlar."

Tataristan Devlet Başkanı Rüstem Minnehanov da  Kırım Tatarlarına itidallerini koruma çağrısında bulundu. Minnehanov, Kazan Tatarlarının bu zor günlerde Kırım Tatarlarının yanında olacağını belirtti. 

Sağ Sektör liderinden Doku Umarov'a çağrı

Ukrayna'daki aşırı sağcı ‘Sağ Sektör’ lideri Dmitriy Yaroş, tüm Kuzey Kafkasya'da bağımsız ve birleşik bir İslam devleti kurmayı amaçlayan "Kafkasya Emirliği" lideri Doku Umarov'a, Ukrayna’nın Rusya karşıtı güçlerine silahlı destek verme çağrısında bulundu. Yaroş, Umarov'un Ukrayna'yı desteklemesinin zamanının geldiğini savundu.  

HABERE YORUM KAT