1. HABERLER

  2. HABER

  3. Rusya, IŞİD’e Karşı Maliki'ye Tam Destek Verdi
Rusya, IŞİD’e Karşı  Maliki'ye Tam Destek Verdi

Rusya, IŞİD’e Karşı Maliki'ye Tam Destek Verdi

Rusya Devlet Başkanı Putin Irak Başbakanı Nuri El Maliki'yi arayarak IŞİD konusunda destek verdi.

A+A-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Irak Başbakanı Nuri El-Maliki ile telefonla yaptığı görüşmede Irak’ın “terör unsurları”ndan temizlenmesi için ortaya koyulan tüm çabaları sonuna kadar desteklediklerini söyledi.

CİHAN'ın geçtiği habere göre Kremlin’den yapılan açıklamada, liderlerin Irak’ta yaşanan son gelişmeleri ve Musul’un IŞİD unsurları tarafından ele geçirilmesini ele aldığı kaydedildi. 

Putin, Irak hükümetinin ülke topraklarının “terör unsurları”ndan en kısa sürede temizlenmesi konusunda tam destek verdi. El-Maliki de Irak’ta askeri-siyasi durum ve terörle mücadele konusunda atacakları adımları paylaştı. Irak Başbakanı, Suriye’de savaşan aşırılıkçı grupların sınır aşan bir duruma geldiğini ve tüm bölge için tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Putin ve El-Maliki karşılıklı çıkarlara uygun olarak ikili ilişkilerin gelişimini de ele aldı. Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuri Uşakov, basına yaptığı açıklamada, Putin’in ABD Başkanı Barack Obama ile önümüzdeki günlerde bir telefon görüşmesi yapacağını ve Irak sorununu ele alacaklarını söyledi. 

Rusya, Irak’ta yaşanan son gelişmeleri, Irak’ın 2003 ABD öncülüğündeki güçler tarafından işgaline bağlıyor. Moskova son üç yıldır Suriye lideri Beşşar Esed’e muhalif gruplarla mücadelesinde destek veriyor.

 

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

2 Yorum