1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rusya İle ABD'den Suriye'de Ortak Tatbikat
Rusya İle ABD'den Suriye'de Ortak Tatbikat

Rusya İle ABD'den Suriye'de Ortak Tatbikat

Rusya Ordusu'ndan General Andrei Karpatolov, Rusya ile ABD Hava Kuvvetleri'nin Suriye'de ortak tatbikat yaptığını açıkladı.

A+A-

Rusya Genelkurmay Ana Operasyonlar Direktörlüğü'nün komutanı General Andrei Kartapolov, Rusya ile ABD Hava Kuvvetleri'nin Suriye'de Salı günü tatbikat düzenlediklerini açıkladı. Rus general, İsrail ile Rusya'nın Suriye hava sahasındaki durum hakkında sürekli birbirini bilgilendirdiğini ekledi.

AA'ya konuşan ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, "Bir Amerikan savaş uçağı ile bir Rus savaş uçağının öğle saatlerinde, taraflar arasında imzalanan uçuş güvenliği anlaşması çerçevesinde planlı bir iletişim testi yaptıklarını" belirtti. Yetkili, denemenin iki hafta önce ABD ile Rusya arasında imzalanan ve IŞİD karşıtı koalisyona katılan tüm ülkelerin uçaklarını da kapsayan uçuş güvenliği anlaşmasındaki protokolleri doğrulama amacı taşıdığını söyledi. Buna göre, İki ülke savaş uçakları denemeyi Suriye'nin güneyinde yaptı ve test yaklaşık 3 dakika sürdü.

Savunma Bakanlığı yetkilisi, "Bu deneme, koalisyon uçaklarının Rus uçaklarıyla Suriye'deki operasyonlar sırasında karşılaşması halinde, üzerinde anlaşılan bu iletişim yöntemlerinin işlediğinden emin olmak için alınan bir önlem" dedi.

ABD ile Rusya, Suriye hava sahasında IŞİD karşıtı koalisyon uçakları ile Rus uçaklarının tehlikeli yakınlaşmasını önlemek üzere 21 Ekim'de anlaşmıştı. Anlaşma, savaş uçakları dışında insansız hava araçlarını da kapsıyor. Rusya'nın Suriye'de hava operasyonlarına başlamasının ardından ABD ile Rusya'ya ait savaş uçaklarının tehlikeli şekilde yakınlaştıklarının açıklanmasının ardından taraflar bu tür olayları engellemek üzere anlaşmaya varmıştı. ABD tarafından yapılan açıklamada bunun bir işbirliği anlamına gelmediği ve "hedef bilgisi, bilgi alışverişi"ni kapsamadığı söylenmişti.

AA

HABERE YORUM KAT