1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Rusya Halkı Yolsuzluktan Putin'i Sorumlu Tutuyor
Rusya Halkı Yolsuzluktan Putin'i Sorumlu Tutuyor

Rusya Halkı Yolsuzluktan Putin'i Sorumlu Tutuyor

Ekonomik krizle boğuşan Rusya halkına göre ülkenin en büyük sorunlarından biri olan yolsuzlukta Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de önemli payı bulunuyor.

A+A-

Rusya menşeli kamuoyu araştırma şirketi Levada Center’ın yaptığı araştırmaya göre, Rusya halkının yüzde 66’sı ülkedeki yolsuzluğun en büyük sorumlularından biri olarak Putin’i gösterirken, yüzde 51’i de tüm devlet organlarının büyük ölçüde yolsuzluğun içinde olduğunu düşünüyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 44’ü, Putin’in yolsuzluklarla mücadele etmeye çalıştığını ancak bu konuda başarısız olduğunu ve Rusya’da yolsuzluk konusunun “kökü kazınamaz bir gerçeğe” dönüştüğünü belirtti.

Ankete katılanların yüzde 19’u Putin’in bizzat yolsuzluğun içinde olduğunu belirtirken yüzde 41’i ülkedeki tüm politikacıların çoğunun yolsuzluğa bulaştığını ifade etti.

Panama Belgelerinde Gündeme Gelmişti

Rusya’da yolsuzluk konusu son olarak, dünyanın en büyük 4. off-shore hukuk danışmanlık şirketi olarak bilinen Panama merkezli Mossack Fonseca’dan sızdırılan uluslararası vergi kaçakçılığına ilişkin “Panama belgeleri” ile gündeme gelmişti.

Sızdırılan belgelerde Putin’in yakın arkadaşı müzisyen Sergei Roldugin’in ve bankacı Yuri Kovalchuk’un da adlarının yer aldığı, yaklaşık 2 milyar dolarlık off-shore para akışının Putin’in yakın çevresine kadar uzandığı iddia edilmişti.

AA

HABERE YORUM KAT