1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rusya Halep’te Yine Hastane Vurdu
Rusya Halep’te Yine Hastane Vurdu

Rusya Halep’te Yine Hastane Vurdu

Suriye’de geçtiğimiz dönemde çok sayıda tıbbi tesisi hedef alan Rusya Halep’te bir hastaneyi daha bombaladı.

A+A-

Rusya, Halep’in batı kırsalında bulunan Daret İzza’da bir hastaneyi misket ve vakum bombalarıyla hedef aldı.

Rus saldırısının sonucunda 2 kişi öldü, hastaneyi de hizmet dışı bıraktı. Bu saldırıyla Halep’te rejim ve Rusya tarafından bombalanan tıbbi tesislerin sayısı 9’a yükselmiş oldu.

Muhaliflerin Ağustos’un başından itibaren Halep’İn güneyinde elde ettikleri kazanımlardan sonra Rusya ve Rejim hava saldırılarını yoğunlaştırdı. Uluslararası kanunlara göre vurulması yasaklanan hastaneler de Rusya’nın ve rejimin hedeflerinin arasında sık sık yer aldı.

Rusya ayrıca direnişçilerin denetimindeki Han Toman’da bir köprüyü bombaladı. Hizmet dışı kalan köprü direnişçilerin Halep’in kuşatılmış bölgelerine 6 Ağustos’ta açtıkları koridora tek ulaşım yoluydu. Bu rejimin kuzeyden kuşattığı Halep’in bölgelerine ulaşımın zorlaştığı anlamına geliyor.

Direnişçiler, Halep kent merkezinin batı kısmında rejimden bir ilerleme girişiminin olduğunu ancak onu püskürttüklerini söyledi.

Halep'te direnişçilerin denetimindeki bölgelerde bulunan 300 binden fazla sivil, zor şartlar altında yaşıyor. yoğun bombardıman altında yaşayan siviller gıda ve sağlık hizmete erişimi kısıtlı.

halep-ayrintili.jpg

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT