1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rusya Halep'te 48 Saatlik “Ateşkes” İlan Etti
Rusya Halep'te 48 Saatlik “Ateşkes” İlan Etti

Rusya Halep'te 48 Saatlik “Ateşkes” İlan Etti

Rusya, Halep’te 2 günlük “ateşkes” ilan etti. Perşembe gününü cuma gününe bağlayan gece yarısından itibaren geçerli olacak “ateşkes” Rusya’ya göre, şiddeti azaltmayı ve ortamı sakinleştirmeyi amaçlıyor.

A+A-

Rusya, Beşşar Esed rejiminin son günlerde direnişçiler karşısında toprak kaybettiği Halep’te 2 günlük “ateşkes” ilan etti.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre perşembe gününü cuma gününe bağlayan gece yarısından itibaren geçerli olacak “ateşkes”, şiddeti azaltmayı ve ortamı sakinleştirmeyi amaçlıyor.

“Muhatap Belli Değil”

Rusya, “ateşkes” anlaşmasındaki muhatabını belirtmedi. Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Julia Mason, “Suriye’de taraflar şiddeti durdurma anlaşmasına yeniden bağlı kalmayı kabûl etti.” açıklamasını yaptı. “Ateşkes”in belli bir yerinin ya da süresinin olmadığını söyleyen Mason, ABD’nin şiddeti durdurmak ve insanî yardımları ulaştırmak konusunda nasıl yardım edebileceğini yakından takip ettiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı: “Sabrımız Sonsuz Değil”

ABD Dışişleri Bakanı John kerry çarşamba günü İranlı mevkidaşı Cevad Zarif’le görüşme gerçekleştirdiği Norveç’ten Rusya’ya ve Esed’e “ateşkes” konusunda uyarı niteliğinde bir mesaj göndermişti. Kerry, “Rusya bilmeli ki sabrımız sonsuz değil. Aslında Esed’in sorumlu tutulup tutulmayacağı konusunda sabrımız çok sınırlı.” demişti.

Esed Rejimi Halep’e Yoğun Bombardıman Düzenliyor!

Son günlerde Halep’in güney kırsalında Nusra Cephesi ve Ahrar’u-Şam’ın öncülüğündeki direnişçi gruplarla Esed rejimi arasında şiddetli çatışmalar gerçekleşmişti. Rejim, çatışmalarda direnişçilere karşı toprak kaybettikten sonra yeni bir hamle yaparak kaybettiği bölgelerin bazılarını yeniden geri almıştı. İki taraf arasındaki çatışmalar hâlen devam ediyor. Rusya,Halep kent merkezinde ve kırsalında direnişçilerin denetimindeki bölgelere yoğun bir bombardıman düzenliyordu. İki aydan bu yana Rusya ve rejim bombardımanı nedeniyle Halep'te yüzlerce sivil hayatını kaybetti.

Rusya’nın Saldırıları IŞİD’e Değil, Direnişçilere Yönelik!

Rusya Eylül 2015'ten bu yana Suriye'de askerî bir operasyon yürütüyor. Moskova operasyonun amacının “terörle mücadele” olduğunu söylese de operasyonu IŞİD'e değil Rusya'nın müttefiki Esed'in muhaliflerine yönelikti. Rejim ve onu destekleyen İran askerleri, Rusya'nın askerî müdahalesi sayesinde kaybettiği birçok bölgeyi yeniden ele geçirdi.

Son Dönemin En Şiddetli Çatışmaları!

Suriye'de altıncı yılına giren savaşı çözüme kavuşturmak amacıyla 2016’nın başında Cenevre’de BM aracılığıyla rejimle muhalifler arasında görüşmeler başlatılmıştı. Ancak muhalifler nisan ayında, rejimin ABD ile Rusya arasında varılan mutabakatla 27 Şubat’ta Suriye’de yürürlüğe giren “ateşkes”i ihlal ettiği gerekçesiyle çözüm görüşmelerine katılımını askıya almıştı. Siyasî çözüm ufkunun tıkanmasıyla Suriye’nin Halep kentinde şiddet arttı. Direnişçi gruplarla rejim arasında son dönemin en şiddetli çatışmaları yaşanmıştı.

Kaynak: Al Jazeera ve DPA

HABERE YORUM KAT