1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rusya Halep'i Harabeye Çevirdi!
Rusya Halep'i Harabeye Çevirdi!

Rusya Halep'i Harabeye Çevirdi!

Rusya'nın bir yandan Esed rejimine diğer yandan PKK'nın Suriye’deki uzantısı PYD'ye bağlı güçlere destek vermek için yoğun bombardıman altında tuttuğu Halep'e bağlı ilçe ve beldeler harabeye döndü.

A+A-

Rusya, yaklaşık 3 haftadır, Esed güçlerinin Halep'in merkezindeki direnişçileri çevreleme çabasına hava desteği sağlıyor. Halep'in kuzeyi ve batısındaki Hreytan, Rityan, Beyanun beldeleri, Anadan ve Azez ilçesi ve çevresi âdeta harabeye dönmüş durumda.

Rusya, diğer yandan da PYD'nin Afrin'den Azez'e doğru ilerlemesine destek veriyor. Suriye'nin ticaret merkezi olarak anılan Halep, tümüyle harabeye dönmüş durumda. Birçok okul ve hastane de hasar görerek, kullanılmaz hâle geldi.

Rusya 22 Hastane ve 27 Okulu Vurdu!

Bombalanan yerlerin alt yapısı çökerken, hastaneler ve okullarda Rusya’ya ait jetlerin saldırılarına maruz kalarak kullanılmaz hâle geldi. Yerel kaynaklara göre, Rusya, Suriye'de 4 ayı aşkın süredir düzenlediği saldırılarda direnişçilerin kontrolündeki bölgelerde 22 hastane ve 27 okulu vurdu. Hastane, okul, câmî, kültür merkezi, fırın gibi 163 yapı, Rusya saldırılarının hedefi oldu.

100 Bine Yakın Kişi Yerinden Oldu

Bir aydan bu yana Rusya’ya ait uçakların Halep vilayetinin güneyindeki beldeler ile kuzeyindeki ilçe, belde ve köylere yönelik düzenlediği saldırılarda 100 bine yakın kişi yerinden oldu. Yerlerinden olan Suriyelilerden 40 bine yakın kişi güvenli gördüğü Azez ilçesine gelirken, kentin güneyinde saldırılardan kaçan 60 bin kişi de İdlib'in kuzeyindeki bölgelere göç etti.

“Rusya Anadan’a Hâlâ Saldırıyor”

Halep'in Anadan ilçesinin polis müdürü Ebu Enes, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bu polis merkezi üç defa Rusya uçaklarının saldırısına maruz kaldı. Merkezde büyük hasar meydana geldi. Rusya uçakları hâlâ Anadan'a saldırıyor. Rusya uçakları, ilçedeki tek hastane olan Anadan hastanesine saldırarak kullanılmaz hâle getirdi.” dedi.

“Rusya Halep’i Yerle Bir Etti”

Rusya'nın Halep kent merkezinde direnişçilerin kontrolündeki bölgelerde yer alan çarşı, pazar, okul, hastane ve yerleşim yerlerine yoğun bir şekilde saldırdığının altını çizen Enes, “Rusya ilçeyi yerle bir etti. Rusya bombardımanından dolayı halk ilçeyi terk etmek zorunda kaldı. Sivil savunma ekipleri, polis ve kent meclisi üyeleri halkın kalan mallarının zarar görmemesi için ilçede kaldı.” ifadelerini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT