1. HABERLER

  2. HABER

  3. EKONOMİ

  4. "Rusya Ekonomisindeki Durgunluk 15 Yıl Daha Sürebilir"
"Rusya Ekonomisindeki Durgunluk 15 Yıl Daha Sürebilir"

"Rusya Ekonomisindeki Durgunluk 15 Yıl Daha Sürebilir"

Rusya ekonomisindeki durgunluğun gereken reformların yapılmadığı ve petrol fiyatlarının yükselmediği takdirde en az 15 yıl daha devam edeceği bildirildi.

A+A-

Rusya Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yapılan tahminlere göre, gereken reformlar yapılmaz ve petrol fiyatları yükselmez ise ülke ekonomisindeki durgunluğun en az 15 yıl daha süreceği bildirildi. 

Rus Vedemosti gazetesinde yer alan habere göre, Rusya Maliye Bakanlığı tarafından 2030 yılına kadarki dönemi kapsayan süreçte, gerekli ekonomik reformların yapılmaması ve petrol fiyatlarının artmaması hâlinde, ekonomideki durgunluğun düzelemeyeceği belirtildi.

Muhafazakâr tahminlere göre, petrolde varil başına 40 doların baz alındığı 2030’a kadarki dönemde, Rusya ekonomisi yıllık ortalama sâdece yüzde 1 ila 1,3 arasında büyüyecek.

Ekonominin bu yıl yüzde 0,8 küçülmesinin, 2017’de ise tekrar büyüme trendinin yakalamasının beklendiği hesaplamalara göre, 2020’de ise 2014 yılındaki gayri safi yurt içi hasıla seviyesine gelinebilecek.

Geçtiğimiz yıldan bu yana yaklaşık yüzde 13 oranında gerileyen reel ücretlerde tekrar 2014 seviyelerine ise ancak 2025’te gelinebileceği öngörüsünde bulunuldu.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT