"Rusya Askerleri Suriye'de Karadan da Saldırıyor"

09.11.2015 10:20
"Rusya Askerleri Suriye'de Karadan da Saldırıyor"
Moskova, Suriye’de sadece hava operasyonu düzenlediğini iddia etse de, aktivistler Rusya askerlerinin cephedeki çatışmalarda çekilmiş fotoğraflarını ve Suriye'deki konumlarını gösteren haritalar yayımladı.

Moskova merkezli Çatışma İstihbarat Takımı (CIT) isimli aktivist grup, Suriye’deki Rusya kara askerlerinin nerelerde mevzilendiklerini tespit ettiklerini öne sürdü.

Rusya’nın Ukrayna ve Suriye’deki askerî eylemlerini araştıran CIT’nın sözcüsü Kirill Mikhailov, Suriye’de yoğun çatışmaların olduğu bölgelerde Rusya askerlerinin bulunduğunu söyledi. Mikhailov, “Rusya askerlerinin Lazkiye’deki hava üssünden oldukça uzakta olduğunu gördük.” dedi.

Grubun raporuna göre, Rusya Esed rejimine tanklar ve balistik füzelerle destek veriyor. Aktivist grup, Rusya askerlerinin Esed rejimine bağlı askerlerle birlikte çatışıp çatışmadığı konusunda ise bir şey söyleyemeyeceklerini belirtti.

CIT bu bilgileri bazı bilgisayar programları, sosyal medya platformları ve uydu görüntüleriyle edindiklerini açıkladı.

rusya_askerleri-(2).jpg

30 Eylül’de Suriye’de hava saldırılarına başlayan Moskova, Suriye’de savaşan kara birliklerinin olmadığını, sadece eğitimci ve danışmanlarının olduğunu iddia ediyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı Suriye’deki güçleri ya da kayıpları hakkında açıklama yapmayı reddediyor.

rusya_askerleri-(3).jpg

Yukarıdaki fotoğrafta bir Rusya askeri görülüyor. Aktivistler önce fotoğrafı inceledi. Ardından haritaların yardımıyla askerin Suriye'de bulunduğunu tespit etti.

rusya_askerleri-(1).jpg

Saldırıların Sâdece Yüzde 20’si IŞİD’e

Batı, Rusya’yı, IŞİD’den çok Esed muhalifi diğer güçleri hedef almakla suçluyor. Rusya Savunma Bakanlığı’nın verilerine göre de, ekim ayında Moskova’nın saldırılarının yüzde 80’i IŞİD’in kontrolü dışındaki bölgelere yönelikti.

Al Jazeera, Reuters

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim