1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rus Saldırısı Suriye'de Halkı Yerinden Etti
Rus Saldırısı Suriye'de Halkı Yerinden Etti

Rus Saldırısı Suriye'de Halkı Yerinden Etti

Suriye'de Rus Hava Kuvvetleri'nin saldırıları nedeniyle binlerce kişi İdlib'in güney kesimlerine sığındı.

A+A-

Suriye'de Rus Hava Kuvvetleri'nin saldırıları ile Esed güçlerinin Hama'nın kuzeybatı kesimlerine düzenlediği saldırılar nedeniyle binlerce kişi İdlib'in güney kesimlerince sığındı.

Rus savaş uçakları destekli Esed güçlerinin Hama kentinin kuzeybatı kesimlerindeki Kafr Nabude, Kafr Zeyta ve Latmne beldelerine kara ve havadan direnişçilerin kontrolündeki yerlere saldırmasında yerli halkı yerinden etti.

Şam yönetimine bağlı güçlerin söz konusu beldeler çevresindeki direniş birlikleriyle çatışması sebebiyle belde halkı ve çevre köylerdekiler İdlib'in güney kesimlerinde güvenli bölgelere hareket ettiği ifade ediliyor.

Rejim güçlerinin Hama'nın Kafr Nabude beldesine saldırmasından dolayı evini terk eden Basil el-Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir yıl önce rejimin Latamne beldesine saldırması üzerine Kafr Nabude beldesine rejimin beldeye saldırması üzerine de İdlib kırsalına  göç ettiğini söyledi.

Kafr Nabude'de bir yıl kaldıklarını ifade eden Ahmed, ''Esed güçlerinin Kafr Nabude beldesine saldırması üzerine burayı terk ettik. Esed güçleri Kafr Nabude'ye varil ve deniz mayınıyla saldırdı. Rusya ve Esed güçleri Hama'nın kuzey kesimlerine beraber saldırıyor. Rejimin saldırıları nedeniyle çok sayıda kişi İdlib kırsalına göç ediyor'' dedi.

AA

HABERE YORUM KAT