Rus Bakan: İran'a Saldırı Hata Olur

08.11.2011 03:31
Rus Bakan: İrana Saldırı Hata Olur
Rusya'nın dışişleri bakanı Sergey Lavrov, "İran'a yönelik herhangi bir saldırının endişe verici sonuçlarla dolu, ciddi bir hata olacağı" yorumunu yaptı.

Lavrov'un sözleri, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in, nükleer silah programı nedeniyle, "İran'a karşı saldırıya giderek daha da yaklaştıkları" açıklamasını izliyor.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da Mısır'da yayımlanan El Akbar gazetesine demecinde "İsrail ve ABD'yi ülkesine yönelik bir askeri saldırı için destek toplamaya çalışmakla" suçladı.

İran nükleer silah programının barışçıl amaçlı olduğunda ısrarlı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, İran'ın nükleer programına ilişkin raporunu bu hafta açıklayacak.

Basına sızan haberlere göre raporda, İranlı teknisyenlerin nükleer savaş başlığı tasarımına ilişkin bilgisayar modelleri üzerinde çalıştıkları ve Tahran'ın nükleer silahlar için bir fünye test edilmesinde kullanılacak bir konteyner ürettiği öne sürülecek.

Times gazetesinin iç sayfalarında, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez'in İran'ın nükleer programına karşı saldırıya giderek daha yaklaştıkları açıklamasına ilişkin bir haber bulunuyor.

Times, Şimon Perez'in İsrail devletinin şahin değil, daha ılımlı kanadından olduğunun altını çizerken, uyarının zamanlamasının da dikkat çekici olduğunu belirtiyor.

Times yazarı Martin Fletcher'e göre, İsrail'in saldırı tehdidi uluslararası toplumun dikkatini çekmeyi de amaçlamış olabilir.

Fletcher,Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'nin Orta Doğu'da yeni bir çatışma yerine Tahran'a yeni yaptırımları görmek isteyeceklerini kaydediyor.

Ancak Fletcher, ama yaptırımların karşısında da Çin ve Rusya engelinin bulunacağını hatırlatıyor. 

BBC

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim