Ruhani’nin Suriye’ye Yönelik Etkisiz Çözüm Planı

03.07.2013 17:43
Ruhani’nin Suriye’ye Yönelik Etkisiz Çözüm Planı
Mahmut Ahmedinejat koltuğunu yeni seçilen Hasan Ruhani’ye bırakmaya hazırlanırken, Ruhani’nin Suriye’ye yönelik yeni bir tutum geliştirip geliştirmeyeceği tartışılıyor.

Haksöz-Haber

Ruhani’nin danışmanlarından ve İranlı tanınmış bir aydın olan Sadık Zibakelam Ruhani’nin yeni bir inisiyatif almaya yönelik hazırlığından söz etmekte. Zibakelam Ruhani’nin önceliğinin Suriye’de akan kanın durdurulması olacağını, hem iktidar kanadının hem de muhalefetin içinde yer alacağı tam yetkili bir milli mutabakat hükümeti kurulmasını önereceğini belirtiyor. Ayrıca hem İslam işbirliği Teşkilatının hem de Arap Birliğinin Suriye’de devam etmekte olan kanlı duruma karşı daha aktif olması gerektiğini savunuyor.

Buna karşın Tahran’ın Suriye’ye verdiği desteğin kesilmeyeceğini belirten bir başka kaynak Suriye’nin İran’ın ulusal güvenliğini ilgilendiren bir konu olduğunu, bu yüzden cumhurbaşkanının tek başına politika belirleyemeyeceğini, herhangi bir planlama için Rehber, Devrim Muhafızları ve Milli Güvenlik Konseyi’nin onayının şart olduğunu ifade ediyor.

(Ali Haşim Monitor)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim