1. HABERLER

  2. HABER

  3. Romney ve Obama'dan Seçim Sonrası Açıklama
Romney ve Obamadan Seçim Sonrası Açıklama

Romney ve Obama'dan Seçim Sonrası Açıklama

Başkanlık seçimi sonunda ilk açıklama Romney'den geldi. Ardından Obama, zafer konuşması yaptı.

A+A-

ABD'deki başkanlık seçimini kaybeden Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Mitt Romney, "Başkanın ülkemize başarılı bir şekilde rehberlik etmesi için dua ediyorum" dedi.

Romney, Boston Kongre Merkezi'nde toplanan taraftarlarına hitaben bir teşekkür konuşması yaptı. Tezahüratlar eşliğinde kürsüye çıkan Romney, seçim çalışmalarında kendisine destek verdikleri için başkan yardımcısı adayı Paul Ryan, eşi, çocukları, gönüllüler, bağışçılar ve seçmenlere teşekkür etti.

Seçime ülkeye hizmet etmek amacıyla girdiğini belirten Romney, yarışı kaybettiğini ancak prensiplerinin geçerliliğini koruduğunu ve ülke yararı için çalışmaya devam edeceğini kaydetti.

"Eşim Ann iyi bir First Lady olurdu" diye konuşan Romney, "O zaten benim için her zaman First Lady. Çocuklarıma ve eşlerine de kampanyaya büyük zaman harcadıkları için teşekkür ediyorum" dedi.

ABD halkına olan inancını vurgulayan Romney, "Başkanın ülkemize başarılı bir şekilde rehberlik etmesi için dua ediyorum" diye konuştu.

Destekçilerinin sevgi gösterileri dolayısıyla duygulanan Romney, konuşmasının ardından aile bireylerine ve kampanya çalışanlarıyla tek tek kucaklaştı. Oldukça yorgun olduğu gözlenen Romney, eşi ile birlikte salondan ayrıldı.

Bu arada, yeniden başkan seçilen Barack Obama'nın yardımcısı Joe Biden, Romney'nin konuşma öncesinde Obama ile telefon görüşmesi yaptığını ve yenilgisini kabul ettiğini söyledi.

-Romney'nin konuşmasını beklemeden ayrıldılar-

Boston Kongre ve Sergi Sarayı çevresinde seçim sonuçlarını bekleyerek zaferi kutlaması hazırlığı yapan Romney taraftarları, uzun süre kritik önemdeki eyaletlerden gelecek müjdeli haberi beklediler. Oy sayımının başlamasının ardından bazı eyaletlerden gelen haberlerle umutları artan Romney'nin taraftarları, özellikle Ohio'dan aldıkları kötü haberle büyük bir hayal kırıklığına uğradı.

Romney'nin Boston Kongre merkezinde zafer konuşması yapmasını bekleyenlerden bilhassa yaşlı ve bebekli kimseler, sonuçların büyük ölçüde belli olmasıyla birlikte Cumhuriyetçi adayın konuşmasını beklemeden otobüs ve araçlarla alandan ayrıldılar. 

***

Zafer Sonrası İlk Konuşma

Yeniden başkan seçilen Barack Obama da bir konuşma yaptı.

Barack Obama'nın Chicago'daki kampanya merkezi McCormick Place'ta toplanan kalabalık Obama'nın zafer konuşmasını bekledi. Seçim sonuçlarını Chicago'dan izleyen Obama, kampanya merkezinin salonunda bekleyenlerin karşısına çıkarak sevincini onlarla paylaştı.

Obama, kendisine destek verenlere ve seçimlere katılım gösteren tüm Amerikalılara teşekkür etti.

Obama şunları söyledi: "Bugün birliğimizin ileriye doğru geliştiğini görüyoruz. Sizler sayesinde ileriye gidiyor. Sizler savaş zamanında, depresyon zamanında gerekli olan ruhu koruyanlar sizlersiniz. Biz Amerikan ailesi olarak hepimiz bir ulus halinde bir aradayız. Bu seçimlerde sizler ABD halkı bize şunu hatırlattınız. Bizim yolumuz uzundu ve yolumuzu mücadeleyle aştık. ABD için daha iyi günler önümüzde. Bu seçimlere katılan her ABD'liye teşekkür ediyorum. Kaldırımda görev yaptınız veya telefon ettiniz. Bir Obama pankartı veya Romney pankartı taşıdınız.

Ben Romney'i tebrik ettim, güçlü bir kampanya yürüttü. Güçlü bir çalışma yürüttük. Önümüzdeki haftalarda Romney'le bir araya gelip ülkenin geleceğiyle ilgili görüşlerimizi paylaşacağız. Dört yıllık ortağım Joe Biden. Michelle seni her zamankinden daha çok seviyorum ve seninle gurur duyuyorum. Görüyorum ki ABD'liler de seni çok seviyor. Sanırım aileye bir köpek şimdilik yeter. Gelmiş geçmiş en iyi kampanya ekibine. Bu tarihi birlikte yazdık. Beni yükselttiniz ve her zaman şükran duyacağım katkılarınız için.

Siyesi kampanyalar bazen küçük şeyler gibi görülebilir. İşte politika sadece yarıştır diye görülebilir. Bir kararlılık görürsünüz bu genç kişilerin sesinde. Her çocuğun aynı fırsata kavuşması için çalışırlar. Bu ülkede herkes iş bulmak için çaba gösteriyor. Eve döndüğünde çatının yerinde olduğunu görmek istiyor. İşte seçimler bunun için önemli. 300 milyonluk bir ulusun demokrasisi çok karmaşık olabilir. Sahip olduğumuz fikirler bizim özgürlüğümüzün işareti. Fakat bütün farklılıklara rağmen çoğumuz bazı umutları paylaşıyoruz ABD'nin geleceğine dair. Teknolojide, yenilikte, keşiflerde dünya lideri olan bir ülkeyiz. Çocuklarımızın borç içinde olmayan bir Amerika'da olmasını istiyoruz. Biz güvenli ve saygın bir ülke devretmek istiyoruz. Yeryüzündeki en güçlü ordunun koruduğu ülke olarak devretmek istiyoruz. Güven içinde bir ülke olmasını istiyoruz. Özgürlük ve onur çerçevesinde şekillenmiş dünyaya katkıda bulunmak istiyoruz. Chicago'daki küçük çocuk hayatını üç köşenin de ötesinde görebilsin istiyoruz. Gitmemiz yön burası, ileriye.

Ekonomimiz toparlanıyor, 10 yıllık savaş dönemi sona eriyor. Sizin oyunuzu almamışsam da sizleri dinledim. Beni daha iyi bir başkan kıldınız. Ben Beyaz Saray'ı her zamankinden daha kararlı bir yer haline getireceğim. Bu gece hareket için oy verdiniz. Önümüzdeki aylarda liderlerle çalışacağım, zorlukları paylaşacağız. Ancak birlikte çözebiliriz, ekonomiyi birlikte canlandırabiliriz. Demokraside vatandaşın görevi oy vermekle bitmez."

 

HABERE YORUM KAT