“Rojava”daki Karara Türkiye Tepkili

10.09.2013 12:24
“Rojava”daki Karara Türkiye Tepkili
Suriye Kürdistanındaki Kürt Yüksek Konseyi'nin bileşenleri bölgede geçici bir yönetim oluşması için hazırlanan projeyi imzaladı.

Ankara temkinli. "Proje özerklik ilanının ön adımı ise kabul edilemez" mesajı veriliyor. Ancak eğitim ve sağlık gibi günlük ihtiyaçları karşılamak içinse anlaşılır. 

CNN Türk'e konuşan Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, "bu tür ön dayatmalar geçiş sürecine uygun olmadığı gibi, ilave istikrarsızlık getirir" görüşünü savundu. "Ama Suriye'de parlamento kurulana kadar sadece eğitim ve sağlık gibi günlük ihtiyaçları karşılamak için oluşturulan geçici yönetimler ise, bu bizim için anlaşılır" dediler.

PYD lideri Salih Müslim ve diğer Suriyeli Kürt partilerin temsilcileri ile geçen ağustos ayında İstanbul'da görüşmeler yapılmış, görüşmelerde yerel komiteler kurulması gündeme gelmişti. Müslim, o görüşmede özerklik ya da bağımsızlık talepleri olmadığını vurgulamıştı.

Yetkililer, "PYD Ankara'da temsilcilik açmayı teklif edecek" iddiaları içinse "geçmiş görüşmelerde böyle bir teklif gündeme gelmiş değil. Gelecek görüşmelerde dile getirilirse konuşulur" demekle yetindi.

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim