1. HABERLER

  2. HABER

  3. Rojava’da Dezenformasyonun Bini Bir Para
Rojava’da Dezenformasyonun Bini Bir Para

Rojava’da Dezenformasyonun Bini Bir Para

Twitter’da #RojavadaKatliamVar etiketiyle dezenformasyona alet olanlar şimdi ne yapacak?

A+A-

PYD’ye yakın medya organları Beşşar Esed rejimine ait helikopterlerin Suriye’nin kuzeyindeki helikopter saldırılarını “Nusra Cephesi sivil Kürtlere saldırıyor” başlığıyla verdi.

Kısa sürede PKK yanlısı Kürt sitelerinde de yer bulan haber sosyal medya sitesi Twitter’da ‘#RojavadaKatliamVar’ etiketiyle en çok bahsedilen konu oldu. Ancak gerçek kısa zaman sonra ortaya çıktı. Görüntülerin Esed’in iki ay önce Kürt köylerine helikopterlerle yaptığı varil bombası saldırısı olduğu anlaşıldı.

Zaman’dan Serkan Sağlam’ın haberine göre PYD’nin bölgedeki mücadelesinin Nusra ve benzeri gruplara karşı olduğu propagandası ile Kürtler arasında ve dış dünyada sempati kazanmayı amaçladığı belirtiliyor.

Birçok Kürt sitesi sosyal paylaşım sitesi YouTube’a yükleniş tarihi 17 Nisan olan söz konusu görüntüleri “Türkiye’nin desteklediği Nusra militanları Kürt köylerine saldırarak 70 silahsız sivil Kürt’ü katletti” içeriğiyle haberleştirdi. Geçtiğimiz aylarda Lazkiye’de dev Esed posteri önünde Suriyelilere konser veren Grup Yorum, Twitter hesabından ‘#RojavadaKatliamVar’ etiketiyle mesajlar paylaştı. Ancak hakikatin anlaşılmasıyla bu mesajları sildi. Söz konusu etiketi sosyal medya üzerinden paylaşan birçok gazeteci de aynı şekilde söz konusu mesajları silerek takipçilerinden özür diledi.

Zaman’a konuşan Suriyeli muhalif Kürt kaynaklar geniş bir medya ağına sahip PYD’nin yalan haberlerle başta Türkiye olmak üzere Kürt bölgelerinde tepki oluşturmayı hedeflediğini belirtti. Kendilerini eleştiren hiçbir medya organına tahammül edilmediğini aktaran kaynaklar bölgede sadece PYD ve PKK yanlısı yayın organlarının bulunduğunu belirtiyor.

 

HABERE YORUM KAT