1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Riyad: Irak'a Gireriz!
Riyad: Irak'a Gireriz!

Riyad: Irak'a Gireriz!

Bağdat'ın, 'El Kaide bağlantılı grupları Suudi Arabistan istihbaratı destekliyor' iddialarına Riyad'dan sert yanıt geldi: Enbar'daki durum normale dönmezse Irak topraklarına gireriz!

A+A-

Suriye ve Irak'ta yaşanan çatışmalarda son günlerde adından sıkça söz ettiren Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Bağdat yönetimi ile Riyad'ın arasını daha da açacak gibi görünüyor. Irak'ın Enbar ilinde yaşanan olaylar, hükümet karşıtı protestoları örgütlemekle suçlanan Sünni milletvekili Ahmet el-Alvani'nin evine 28 Aralık günü baskın düzenlenmesi ve ordunun, Sünnilerin bir yıldır Ramadi'de düzenlediği hükümet karşıtı protestoyu dağıtması ile başlamıştı. Başbakan Nuri el-Maliki, protestoların düzenlendiği bölgenin 'El Kaide'nin liderliğinin merkezi' haline dönüştüğünü savunurken, Sünni toplumun 'ayrımcılık yapmak'la suçladığı Şii hükümete olan tepkisi operasyonlarla birlikte daha da arttı.

SINIRA SEVKIYAT BAŞLADI

Bölgeye gönderilen ordu birlikleri ile aşiretler arasındaki çatışmalara, IŞİD'e bağlı grupların Ramadi ve Felluce ilçelerini ele geçirme çabaları eklendi. Bölgedeki aşiretler, binlerce ailenin göç etmesine, onlarca kişinin de ölümüne neden olaylarda merkezi yönetimin 'El Kaide tehdidi'ni koz olarak kullandığını öne sürerken, Bağdat ise IŞİD'in arkasında Suudi Arabistan istihbaratının olduğunu savundu. Diğer taraftan İrfan ve El-Hedes News haber ajansları, Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Emir Selman bin Sultan Abdulaziz'in, Enbar'daki çatışmalara dikkat çekerek hayatın normale dönmemesi durumunda Irak topraklarına girme tehdidinde bulunduğunu aktardı. Haberde ayrıca, İranlı üst düzey yetkililerin de Riyad'ı uyararak böyle bir durumda İran ordusunun da Enbar'a gireceğini söylediği kaydedildi. El-Beyani'ye gazetesinin haberine göre ise Suudi Arabistan ve Irak orduları sınır bölgelerine karşılıklı askeri sevkıyat yapıyor.

Kaynak: Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT