1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. 'Riyad İle Görüşmekten Mutlu Oluruz'
'Riyad İle Görüşmekten Mutlu Oluruz'

'Riyad İle Görüşmekten Mutlu Oluruz'

İran, Suudi Arabistan'la görüşmekten memnuniyet duyacağını açıkladı.

A+A-

İran, Suudi Arabistan’dan gelen davet üzerine Riyad ile bölgesel konuların çözümü ve yanlış anlaşılmaların ortadan kaldırılması için görüşmeler yapmaktan memnuniyet duyacağını açıkladı.

KRONOLOJİ: İRAN-SUUDİ ARABİSTAN İLİŞKİLERİ

1979 - Riyad, Şah Rıza Pehlevi yönetiminin devrilmesi ve Ayetullah Humeyni’nin öncülüğünde İran İslam Devrimi’nin gerçekleşmesini, hareketin yayılabileceği endişesiyle izledi.

1980-88 – Bu dönemde gerçekleşen İran-Irak savaşında Riyad yönetimi Saddam Hüseyin rejimine açık destek verdi.

1987 - Aralarında 275 İranlı hacının bulunduğu 402 kişi Suudi güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki çatışmalarda ölmesi üzerine iki ülke arasındaki ilişkiler kopma noktasına geldi.

1997 – Veliaht Prens Abdullah Aralık ayında İslam zirvesi için İran’a gitti, İslam Devrimi’nden bu yana böyle bir ziyaret gerçekleştiren en yüksek seviyedeki Suudi yetkili oldu.

1999 – Kral Fehd Bin Abdülaziz, Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin seçim zaferini kutladı ve Hatemi’yi reform yanlısı politikalarından dolayı övdü.

2003 – ABD’nin Irak’ı işgali ve Irak’taki Şii grupların yeniden güçlenmesi bu ülkedeki çıkarları nedeniyle Suudi Arabistan ve İran’ı yeniden karşı karşıya getirdi.

2011 – Ortadoğu ülkelerinde özellikle Şii-Sünni geriliminin yükseldiği Bahreyn’deki gelişmeler iki ülke arasındaki rekabetin alevlenmesine sebep oldu. Suriye’de Esed rejimi ve muhalifler arasında yaşanan iç savaş da taraflar arasındaki gerilimi artırdı.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suudi Arabistan’dan kendilerine yazılı bir davetin ulaşmadığını ancak Riyad’a bir ziyaret yapılmasının Tahran’ın gündeminde olduğunu belirtti.

Abdullahiyan açıklamasında, “Riyad ile bölgesel konuların çözümü yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesi ve karşılıklı ilişkilerin kurulmasına yönelik görüşmeler yapmaktan memnun oluruz” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud Faysal, salı günü İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’i Riyad’a davet etti ve Suudi Arabistan’ın İran ile müzakereye hazır olduğunu bildirdi.

Ziyaretin gerçekleşmesi halinde başta Suriye olmak üzere iki ülke arasında anlaşmazlık konusu olan bölgesel meselelerin masada olması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT