1. HABERLER

  2. HABER

  3. Reyting Operasyonu Tüm Hızıyla Sürüyor
Reyting Operasyonu Tüm Hızıyla Sürüyor

Reyting Operasyonu Tüm Hızıyla Sürüyor

İstanbul ve Ankara, reyting ölçüm şirketleri ile bazı yapım firmalarına baskın yapıldı. 8 kişi gözaltında,TİAK Başkanı da emniyete çağrıldı.

15 Aralık 2011 Perşembe 00:27A+A-

Televizyonların izlenme oranları, sektördeki dev reklam pastası sebebiyle gittikçe önem kazandı. Dönen büyük paralar reyting ölçümlerini de tartışmalı hale getirdi.

Başta TRT olmak üzere bir çok yayıncı kuruluş, yapılan haksızlıklar üzerine ölçüm şirketi AGB'yi eleştirmiş ve sistemden çekilme kararı almıştı. Gizli olması gereken denek adreslerinin deşifre olduğu ve bu adreslerin yayıncı firmaların eline geçtiği iddia edilmişti.

Bazı program ve dizi yapımcılarının bu adreslere giderek hediyeler verdiği iddialar arasındaydı. Üsküdar Savcılığının talimatıyla İstanbul Polisi haksız kazanç ve ölçümlerde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla düğmeye bastı.

İstanbul'da 25 Adrese Baskın
Hedefte reyting ölçüm şirketleri ile bazı dizi yapım firmaları vardı. Reyting ölçüm şirketi AGB ve yapım şirketlerinin yer aldığı 25 noktaya baskın düzenlendi.

Reyting operasyonu kapsamında polisin arama yaptığı adreslerden biri de AGB Şirketi. AGB'nin deneklerin listesini yapım şirketlerine sızdırdığı iddia edliyor. Operasyonlarda 4 kişi gözaltına alındı.

Yapımcı Can Tanrıyar'ın evi ve işyeri de aranan noktalar arasındaydı.

Belgeleri Teslim Etti

Bu arada Can Tanrıyar çarpıcı açıklamalarda bulundu. Tanrıyar, "AGB'de çok büyük olaylar oldu. Çok önemli reytinglerle oynanıldığıyla ilgili çok iddiamız vardı. Ben bu konuda hakikaten yıllarını vermiş biriyim. Şu anda da emniyete bildiğim bütün belgeleri dokümanları hepsini elimde olanları şirkette olanları teslim ediyorum" dedi.

4 Gözaltı da Ankara'da

Bazı televizyon kanallarının izlenme oranlarının belirlenmesinde usulsüzlük yapıldığı iddiasına ilişkin İstanbul'da yürütülen soruşturma kapsamında 4 kişiyi gözaltına alındı.

Zanlılar, sağlık kontrolünün ardından Ankara Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

TİAK Başkanı da Emniyete Çağrıldı

Öte yandan, Televizyon İzleme ve Araştırmaları Komitesi (TİAK) Başkanı Hidayet Karaca, bilgisine başvurulmak üzere İstanbul Emniyeti’ne çağrıldı.

TRT 

HABERE YORUM KAT