1. HABERLER

  2. HABER

  3. Reyhanlı Zanlıları: Saldırı Öncesi Horoz Kestik!
Reyhanlı Zanlıları: Saldırı Öncesi Horoz Kestik!

Reyhanlı Zanlıları: Saldırı Öncesi Horoz Kestik!

2012 Kasım ayında Suriye'ye gittik ve 35 gün kaldık... Yusuf N., Esad'la görüştü... Birlikte Mihraç Ural'la görüşmeler yaptık...

A+A-

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 51 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıyla ilgili çarpıcı detaylar ortaya çıktı. Saldırının tüm ayrıntılarını anlatan zanlı Yusuf B., her şeyin 2012 yılı Kasım ayında saldırıyı planlayanların başındaki Yusuf N. ile Suriye'ye yaptıkları ziyaretle başladığını söyledi.

Yusuf N.'nin Şam'da Esad'la, kendisinin de Lazkiye'de THKP-C Acilciler grubu lideri Mihraç Ural'la 4-5 kez görüştüğünü anlattı. Yusuf B., saldırıdan 3-4 gün önce yemin ettiklerini ve adak olarak horoz kestiklerini söyledi.

EVE SURİYELİ SUBAYLAR GELİRDİ

Saldırının tüm aşamalarında yer alan Yusuf B.'nin ifadeleri şöyle:

2012 yılı Kasım ayının ortalarında Yusuf N. ile birlikte Suriye'ye gittik, Lazkiye'de yaklaşık 35 gün kaldık. Bu süre içerisinde Yusuf N.'nin kaldığı eve Suriye ordusunda görev yapan 5-6 rütbeli subay gelip giderdi. Yusuf N.'nin bu 5-6 subayla birlikte Şam'a gittiğini ve 5 gün sonra geldiğini sonradan öğrendim.

YUSUF, ESAD'LA GÖRÜŞTÜ

Yusuf'a nereye gittiğini sordum, Şam'a gidip geldiğini ve Beşar Esad'la görüştüğünü söyledi. Bu Suriyeli subayların Yusuf B. ile gayet samimi olduklarını gördüm. Suriye yönetimi tarafından Yusuf N.'ye özel bir kimlik verildi ve bu kimlikle istediği yere gidiyordu. Yusuf N., bana da bir kimlik çıkartmıştı ancak vermedi. Yusuf N., kimlikleri Mihrac Ural olarak bildiğim ve çevrede Ali Kiyali olarak bilinen kişinin çıkardığını anlattı.

URAL'LA 4-5 KEZ GÖRÜŞTÜM

Mihraç Ural o bölgede etkili birisiydi. Yusuf N. ile birlikte Mihraç Ural'la 4 -5 kez görüştüm. Ural'ın evi Lazkiye'ye bağlı Basit Kasabası'nda ve 4 katlı. Yusuf N., Mihrac Ural'la 3-4 kez toplantı yaptı ancak ben bu toplantılara katılmadım.

EMİRLERİ SUBAY NİŞAN VERDİ

Lazkiye'de kalırken, Yusuf N. tarafından Nişan isimli Suriye ordusunda görevli rütbeli bir askerle tanıştırıldım. Yusuf N. talimatları Nişan'dan alıyordu. Yusuf N. burada Nişan'dan aldığı emirleri Nasır E.'ye iletiyordu. Yusuf N., Nasır E.'nin üstüydü.

ANKARA'DA 'TELEFON TESTİ' YAPTIK

Yaklaşık 1.5 ay kadar önce, Nasır E. Mehmet G. ve benden yerden yüksek olmayan 2 minibüs almamızı istedi. 1 ay kadar önce araçları Hatay'dan aldık.  Yine Nasır E.'nin talimatıyla Konya'da bir alışveriş merkezi ile Ankara'da Kocatepe Camii'nin otoparkına telefonun çekip çekmediğini kontrol ettik ve fotoğraflarını çektik. Telefonlar çekiyordu ve aynı gün Hatay'a döndük.

HEDEF BİR HAFTA ÖNCE DEĞİŞTİ

Saldırıdan 7-8 gün önce Nasır E., planın değiştiğini ve Reyhanlı'ya gideceğimizi söyledi. Nasır E., Doğan Ö. ve Ahmet M. ile birlikte Reyhanlı'ya gittik. Doğan Ö.'ye araçların konulacağı yerleri gösterdikten sonra Hatay'a geri döndük. Saldırıdan yaklaşık 3-4 gün kadar önce daha önce satın alıp yedek depo yaptırdığımız minibüsleri depoya götürdüm.

YEMİN ETTİK, HOROZ ADAĞI KESTİK

Yine patlamadan 3-4 gün kadar önce Nasır E.'nin yönlendirmesiyle Mehmet G. ve Ahmet M. ile birlikte Harbiye Beldesi'ne gittik. Nasır E., bize yemin ettirerek büyük bir işe girdiğimizi ve geri dönüşümüzün olmadığını söyledi. Ardından da adak adayarak 1 horoz kesip bağışladık.

TRAFİK CEZASI YERKEN ÖĞRENDİM

Reyhanlı'daki saldırıdan bir gün önce Mehmet G. ile birlikte Harbiye Beldesi'ndeki Fikret N. tarafından ayarlanan havuzun yanında bir kulübeye giderek geceyi burada geçirdik. Sabah saat 07.30 sıralarında Nasır E. buraya gelerek depoda beklettiğimiz iki minibüsün anahtar ve ruhsatlarını aldı. Olay günü saat 10.00 sıralarında kiraladığım araçla Samandağ'a gittim. Dönüşte aracın sigortası olmadığı için trafik polisleri ceza kesti, saldırının olduğunu orada polislerden öğrendim.

PATLAYICILAR DENİZDEN GELDİ

YUSUF G., patlayıcıların Türkiye'ye nasıl sokulduğunu da anlattı. Samandağ'ın Meydan Köyü'nde balıkçı C. isimli bir kişi tarafından Suriye'den getirtilen ve çay olarak değerlendirdiği malzemeyi bu köyden 3'er çuval şeklinde iki seferde Balıklıdere Köyü'nde kiraladıkları depoya taşıdıklarını anlatan Yusuf G., çuvallara kendisinin hiç dokunmadığını ve çuvalları Nasır E.'nin yükleyip boşalttığını söyledi.

Kaynak: Star Gazetesi

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum