1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Reuters, Esed’in Katilleri Şebbiha'nın İçine Sızdı
Reuters, Esed’in Katilleri Şebbihanın İçine Sızdı

Reuters, Esed’in Katilleri Şebbiha'nın İçine Sızdı

İngiliz Haber Ajansı Reuters, Suriye'deki Şebbiha milislerinin içerisine sızdı. İşte Reuters muhabirlerinden Suriye izlenimleri!

A+A-

Haber: İbrahim Bouazzi - Sevil Sevinç Kayma

Timetürk'te yer alan habere göre; Reuters muhabilerinin haber metni şöyle: Şebbiha, kelime anlamı ile; Sünnilere karşı soykırım uygulayan Nusayri milislerini ifade etmektedir. Şebbiha milislerinden Sünni üyeler çekildikten sonra, Nusayrilere karşı yapılmış haksızlığı düzeltmek için; ‘Suriye sünnilerini yok edelim’ sloganıyla bütün Sünnileri hedef almakta ve onları tarihten tamamen silmek için etnik bir savaş içerisinde toplu katliama girişmekte olan milisleri temsil etmektedir.

‘Silahlı adamlar Rus yapımı AK-47 otomatik silahlarıyla, tankların kuşattığı Sünni köylerine inerek evleri basar, kadın, çocuk demeden herkesi tararlar”, gibi ifadeler görgü tanıkları tarafından bir yılı aşkın süredir dile getirilmektedir. Muhalefet, 1975 yılında Hafız Esed’in yeğeni Nümeyr Esed tarafından kurulan Şebbiha milislerini bu kanlı olaylardan sorumlu tutmaktadır.

İfade veren bu tanıklar ve Suriye İnsan Hakları Ağı, geçen çarşamba günü Şebbiha milisleri’nin Hama’ya bağlı Kubeyr köyünü ağır silahlarla ateş yağmuruna tuttukları, orada 78 sivili öldürüp ve 37 sivili yaraladıklarını kaydetti. Ayrıca; Suriye Asker güçlerinin, Kubeyr’e yakın “Alevi” diye bilinen “Nusayri” kölelerinden çok sayıda gencin bu gruba katıldığıda idda edildi.

Ayni olay’ın bir benzeri de iki hafta önce El-Hûle köyünde yaşanmıştır.

Şebbiha adı, 42 yıl boyunca iktidar süren Baas partisi ve Esed ailesi tarafından kurulmuş Nusayri milisleri tarafından verilmiştir. Nusayri cemaati mensupları hayalet adı verilen araç ve silahlar zoruyla halka baskı yapan grupdur.

Şebbiha’nın ilk olarak Lazkiye’de 2000 yılında görülmüştür. 2011 Halk İhtilali’nde protestocuları bastırmak için polis ve askere destek vermişlerdir. Hem halka ateş açıyor hem Esed rejimini destekleyen protestolarda “Yaşasın Esed! Şebbiha’yız ilelebed!” sloganını atarak ön saflarda yer alıyorlardı.

Suriye devriminin ilk günlerinde, Şebbiha milislerine özellikle genel aftan yararlanan binlerce sünni mahkum paralı asker olarak katılmıştı. Ancak kanlı olayların sünni yerleşim bölgelerinde artış göstermesi ile, her biri günlük 200 doları aşkın ücret almasına karşın Şebbiha’dan tek tek ayrılmaya başlamışlardır.

Diplomatik kaynaklar, Şebbiha milislerini şöyle ifade ediyor; farklı mezheplerin ve etnik grupların bulunduğu bölgelerde halka zulüm yapan, sivilleri öldüren ve etnik savaş kışkırtmacılığı yapan bir terör grubu haline geldiklerini söylüyor.

Şebbiha’dan ayrılan milislerin ifadeleri şöyledir; “Sünnilerin grupdan ayrılmasından sonra sadece Nusayriler kaldı ve 15 yaşındaki Nusayri çocukları bile silah alıp Şebbiha’ya katılmaya başlamışlardır”, şeklinde yer almaktadır.

Geçen yıl Şebbiha’dan kaçan Fevvaz Tello: “Şebbiha mensuplarının dokunmazlığı var, istedikleri kadar Sünni vatandaş öldürebiliyorlar ve onlardan kimse hesap soramıyor. Rusya bu rejimin arkasında durmaktadır.

Sünnilerin Şebbiha’den çekilmesi sonucu olarak Deyr-i Zor şehrinde artık hiçbir Şebbiha mensubu bulunmamaktadır. Deyr-i Zor’da Ebu Kahtan lakaplı bir muhalif, bölgede Şebbiha’nın sayısı binlerden yüzlere düştüğünü ifade ederek, kalanların ise aşiret yapısında oldukları için Deyr-i Zor’dan ayrılmasının engellendiğini söyledi.

Şam’da ise; Muhafazakar ailelerin yaşadığı El Meydan semtinde son iki içerisinde yaşanan olaylarda 11 Şebbiha mensubunun öldürüldüğü ve bu milisler içerisinde Sünni olanların oranında gözle görülür bir düşüş olduğu saptanmıştır.

İsmini zikredilmesini istemeyen bir başka muhalif ise; Şebbiha mensuplarını Nusayrilere yapılan tarihi haksızlığı düzeltmek için bir mezhep savaşını yürüttüklerini ve Sünnileri Suriye’de toplu imhayı hedeflediklerini ifade ederek, sözlerine, eskiden Nusayriler toplumunun alt sınıfını teşkil ettiklerini söyledi. Ancak 42 yıllık bir iktidar süresinde alt sınıftan en üst sınıfa geçmelerine rağmen hala intikam ruhuyla bu mezhep savaşına devam ettiklerini vurguladı.


ile

HABERE YORUM KAT

2 Yorum