1. HABERLER

  2. HABER

  3. Resmi Tarih Bu Şekilde Oluşturuluyor
Resmi Tarih Bu Şekilde Oluşturuluyor

Resmi Tarih Bu Şekilde Oluşturuluyor

Genelkurmay, internet sitesindeki fotoğrafta Atatürk’ün yanında bulunan Çerkes Ethem’in yüzünü sansürledi.

A+A-

Serkan Ayazoğlu / TARAF

Sovyet lider Joseph Stalin’in Rusya’da fotoğraflara uyguladığı sansürün aynısını Genelkurmay, Çerkes Ethem için yaptı. Genelkurmay Başkanlığı’nın sitesindeki Atatürk fotoğraflarında yer alan Çerkes Ethem ve askerlerinin yüzü sansürlendi. Gazeteci-Yazar Fuat Uğur, yayınlanan bir fotoğrafta Atatürk’ün hemen yanında duran Çerkes Ethem‘in yüzünün tanınmaz hale geldiğini ortaya çıkararak fotoğrafın orijinalini yayınladı. Özgün fotoğrafta Atatürk’ün yanında duran kişinin Kurtuluş Savaşı’nın ardından “hain” ilan edilen Çerkes Ethem olduğu açıkça görülüyor. Genelkurmay’ın sansürlediği fotoğraf, Çerkes Ethem, Kuvayı Seyyare askerleriyle birlikte Yozgat’taki Çapanoğlu isyanını bastırmak üzere Ankara Garı’ndan hareket ederken çekilmiş.

“Mustafa Kemal’den baskın diye gölgeliyorlar”

Konuyla ilgili olarak Taraf ’a konuşan Çerkes Ethem’in yeğeni Güner Kuban, ilk tepkisinin gülmek olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “90 yıl sonra hâlâ Çerkes Ethem’den mi korkuluyor? Bu çok belli bir şey. Ethem Bey orada herkesten kuvvetli olduğu için maddi ve manevi kuvvetini belli ettiği için silmişlerdir. Oradaki adamlar kendi adamları zaten. Adamları da belirsizleştirilmiş. Mustafa Kemal’e karşı çok daha baskın duruyor. Onu gölgelemek istediler. Ailesinin hala hayatta olduğu, buna karşı çıkacağı akıllarına gelmedi.”

Çerkes Ethem meselesi ısrarla örtbas edildi

Çerkes aktivist Oğuz Berk ise, bu olayın 90 yıldır resmî tarihte ne gibi oynamalar yapıldığının çok iyi bir örneği olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Türkiye’de 90 yıldır bir iddia vardı ortada. Ethem Bey’in sadece politik çekişmelerden dolayı bir takım düzmecelerle hain ilan edildiğine yönelik iddialar vardı. Nitekim bu konudaki resmî tarihin ısrarla Ethem meselesini örtbas etmesinin sebebi de buradaki entrikalardı. Ethem Bey’in hain ilan edildiği son bir haftalık sürecin bile konuşulması Ethem Bey’in hain olmadığını çok net gösterecektir. TBMM üç günlük tartışma sonucunda iki oy farkla Ethem Bey’i hain ilan ediyor. O üç günlük yapılan tartışmaların sebebi meclisin gündeminde milletvekili maaşlarına 40 kat zam yapılması meselesi var. Ethem Bey bir telgraf çekerek, “Biz olağan üstü şartlarda milli mücadele verirken siz hayatınız boyunca 300 lirayı bir arada görmemiş insanlara zam yapmakla meşgulsünüz” diyor. Bir tarihte meclise hakaret eden telgraf çekildiği söyleniyor ancak telgrafın içeriğinde ne olduğu hiçbir kitapta yazılmıyor.”

90 yıllık oyun devam ediyor

Yaşanan olayın 2013 Türkiyesi’ne yakışmadığını söyleyen Berk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Genelkurmay’ın yayınladığı bu resimde de bakıyorsunuz Atatürk’ün hayatı diye yayınlanan 152 fotoğrafta düzeltmeler yapılmış ki bu gayet normaldir.

152 fotoğrafta yapılan düzeltmeler Ethem Bey’in Yozgat isyanını bastırmak üzere Ankara Garı’ndan yolcu edildiği fotoğrafta Ethem Bey’in ve adamlarının yüzü tanınmaz halde deforme edilmiş. Bu bile tek başına resmi tarihin üzerinde ne kadar oynama yapıldığını 90 sene sonra bile bu oynamaların devam ettiğini gösteren bir belgedir.

Geçen sene Kuzey Kore devlet başkanı öldüğü zaman dünya televizyonlarında yayınlanan fotoğrafların, videoların tamamen kurmaca olduğu dünya gündeminde tartışıldı. Bir bakıyorsunuz 2013 Türkiye’sinde de aynı şeyler yapılıyor. Bu fotoğrafın orijinali zaten yıllardır internette var. Bu olay bugünün Türkiye’sine yakışmamıştır.”

Resmin Elden Geçmişi

Resmin Orjinali

ataturk-cerkes_ethem2.jpg

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum