1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Rektörlük Diktatörlük İlan Etti'
Rektörlük Diktatörlük İlan Etti

'Rektörlük Diktatörlük İlan Etti'

Özgür Eğitim-Sen Trakya Üniversitesi’nde başörtülü kızlara yapılan baskıları diktatörlük olarak tanımladı.

28 Nisan 2011 Perşembe 13:33A+A-

Özgür Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası Trakya Üniversitesi'nde başörtülü kızlara yapılan baskılara ilişkin basın açıklaması yaptı.

Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Yusuf Tanrıverdi tarafından yapılan açıklamada, üniversite güvenlik güçlerinin kampus içinde başörtüsü avına çıktığı belirtilerek "Trakya Üniversitesi Rektörlüğü diktatörlük ilan etmiş. Diktatörlük Üniversiteyi ikiye ayırmış. Doğu-Batı Almanya arasındaki utanç duvarından esinlenmiş. Utanç duvarı özlemcisi Rektörlük Kampus içinde yasak ve serbest alanlar belirlemiş. Başörtülü öğrenciye kongre merkezindeki bir sosyal etkinliğe katılmasına izin verilmezken başka bir üniversitenin öğrencisi içeri alınabiliyor. Rektörlük öğrencilerini "yurttaşları" gibi görüyor ve diktatörlük yasalarını da yalnızca kendi öğrencilerine uygulama ayrıcalığı tanıyor," denildi.

Tanrıverdi açıklamada ayrıca, üniversitenin öğrencilerine uyguladığı bu davranışının, dünya üniversiteleriyle kıyaslanamaz geriliğinin sebebi bilimden, özgürlükten, ilimden, irfandan nasbini almış geri ve ilkel beyinlerin tahakkümü ve yönetimi altında kalmasından olunduğunun altı çizildi.

Son olarak sendika açıklamasında, Trakya Üniversitesindeki taciz ve baskının bir an önce sona erdirilmesi için başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ve YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ı görevlerini yapmaya çağırdı.

HABERE YORUM KAT