1. HABERLER

  2. HABER

  3. Rektör Gündüz Konuştu
Rektör Gündüz Konuştu

Rektör Gündüz Konuştu

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te kurulan Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şinasi Gündüz, Halk Bankası Genel Müdürü'nün evinden çıkan bağış paralarıyla ilgili konuştu.

A+A-

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te kurulanUluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şinasi Gündüz, Türkiye'de düzenlenenoperasyonlar sonrası tartışılan 'yasa dışı paratransferi' iddialarına dair açıklamada bulunarak; hiçbir yasa dışı para transferi olmadığını, hesaplarınyasal denetimden geçtiğini söyledi. Operasyon kapsamında tutuklanan Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, evindeki ayakkabı kutularındançıkan 4.5 milyon doların bir kısmının, UluslararasıBalkan Üniversitesi için kendisine teslim edilen bağışlar olduğunu iddia etmişti.

Gündüz, üniversiteye 2006 yılından bu güne kadar yapılan bütün bağışların, desteklerin yasalolduğunu, banka kanallarıyla üniversiteye veya üniversitenin bağlı olduğu vakfın hesaplarınaaktarılan bağışların yasal denetimden geçtiğini söyledi.

Üniversitenin mali konularda, eğitim öğretim konularında yasal incelemelerden,denetimlerden geçtiğini ve bu zamana  kadar yasal olmayan ya da illegal olan hiçbir şeyi söz konusu olmadığını ifade etti. Özellikle açık ve şeffaf olmayı, kamuoyu önünde hesapverebilir bir şekilde eğitim, öğretim faaliyetlerini devam ettirmeyi özellik olarak gördüklerini belirti.

Rektör Gündüz, "Üniversiteye yapılan her bir kuruş bağış ya da yardım, tamamı kayıtaltındadır. Kayıt dışı olan ya da yasal çerçevede denetlenmeyen, yasa dışı yollarlaşu ya da bu şekilde üniversiteye aktarılmış olan hiçbir kuruş söz konusu değildir. Bu çerçevede de biz üniversitemizin en azından buradaki bütün yasal denetimlesorumlu olan organların, kurumların, üniversitemizin bütün hesaplarını zatendenetlediklerini, banka hesaplarımızın son derece şeffaf ve açık olduğundan her yerde de ifade ediyoruz, söylüyoruz" dedi.

"BÜRGE DURUMU İZAH ETTİ"

Gündüz, Türkiye'deki tartışmalar çerçevesinde vakfa yapılan bağışlar konusunda vakfınYönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bürge'nin basın açıklamasıyla durumu izah ettiğini söyledi.Gündüz, Bürge'nin üniversitenin bağlı olduğu vakfa yapılan bağışların bir şekilde Türkiye'dekidurumunu anlattığını, bu bağışların bir kısmının buraya ulaştırıldığını söylediğini de ifade etti. Belirtilen rakamların burada üniversite ve vakfın hesapları banka kanallarıyla incelendiğindeaçık bir şekilde görüleceğini vurguladı.

Gündüz, 950 bin Euro'nun aktarılmasıyla ilgili şöyle konuştu:

"Hiçbir yasa dışı olan para transferi ya da yasa dışı olan bir faaliyet ile üniversitemizin bir ilgisinin olmadığını tekrardan altını çizerek vurgulamak istiyorum. Hüseyin Bürge Türkiye'deki basın açıklamasında zaten ifade etti. Yani bu paranın bu bahsedilen 950 bin Euro'nun birşekilde aktarıldığını zaten söyledi ki üniversitenin ve üniversitenin bağlı bulunduğu Üsküp Vakfı'nın bankadaki hesapların incelediğinde de bu açıkça görülecektir" dedi.

BÜRGE PARAYI GERİ İSTEMİŞTİ

AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, rüşvet operasyonunda el konulan 4.5 milyondoların, Uluslarararı Balkan Üniversitesi'ne yapılan bağışlar olduğunu belirterek, söz konusuparanın vakfa iade edilmesi için girişimlerde bulunacaklarını belirtmişti.

Üsküp Eğitim Kültür Vakfı ve Uluslararası Balkan Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı da olan Bürge, bağışın Üsküp'teki üniversiteye aktarılması için Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın önerdiği yöntemle Makedonya mevzuatındaki zorlukların aşıldığını söylemişti. Bürge, bakiyenin havalesi öncesi operasyonun yapıldığını, vakfın parasına elkonulduğunu sözlerine eklemişti.

"950 BİN EURO'YU ZAR ZOR GÖNDERDİK"

Operasyonda tutuklanan Halkbank Genel Müdürü Aslan ise mahkemedeki savunmasında,ayakkabı kutularından çıkan paraların Makedonya'daki Balkan Üniversitesi ve Çorum Osmancık Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin yapımı için kendisine teslim edilen bağışlar olduğunu iddia etmişti.

Aslan, "Üniversitenin mütevelli heyeti başkanı olan Hüseyin Bürge isimli İstanbulmilletvekilimiz 'Türkiye'de bağış var. Makedonya'ya iletmekte zorluk çekiyoruz' deyip bendenyardım istedi. Ayrıca oğlu olan C.B. vasıtasıyla 1 milyon 950 bin Euroyu fiziki olarak bana getirip teslim ettiler. Bunun ilk 450 bin Euro'sunu göndermekte zorlandık. Çünkü Makedonyayerel hukuku bağış kabulünde çok zorluk çıkartıyor. Para girişinde zorluk çıkartıyor. Bu süreçiçerisinde bu para da bende, evde kaldı. Çünkü bankaya herhangi bir kasaya koyduğumuzzaman kimin adına ve niçin konulması gerektiğini tutanakla belirtmemiz lazım. Bu paralar daevde duruyordu. Söz konusu teslimatın ancak 950 bin Euro'sunu zar zor gönderebildik. Dolayısıyla 1 milyon Euro evde bulunduğundan dolayı soruşturmaya konu edildi ve elkonuldu" demişti.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum