1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Rejimin Saldırılarına Gereken Cevabı Vereceğiz"
"Rejimin Saldırılarına Gereken Cevabı Vereceğiz"

"Rejimin Saldırılarına Gereken Cevabı Vereceğiz"

Suriye barış görüşmeleri için Cenevre'de bulunan direnişçi gruplardan Ceyşu’l-İslâm'ın (İslam Ordusu) lideri Muhammed Alluş, “Esed rejiminin saldırılarına 2 gün içinde gereken cevabı vereceğiz.” dedi.

A+A-

Cenevre'deki Suriye görüşmelerine katılan muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) heyeti ile rejim arasındaki dolaylı görüşmeler tıkanma aşamasına gelirken, Cenevre'de bulunan Alluş, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

“Biz Esed’le Ortak Hükûmet Kurmak İstemiyoruz”

Muhaliflerin talep ettiği ön şartlarla ilgili adım atılmaması nedeniyle tıkanma aşamasına gelen görüşmeler hakkında Alluş, “Biz rejimle ortak hükûmet kurmak istemiyoruz. Bizim, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile sorunumuz yok, sorunumuz rejimle.” dedi.

“Suriye’de 22 Bölge Abluka Altında”

Alluş, “Muaddamiye ilçesine giren yardımlar yeterli değil, sâdece o ilçe değil Suriye'de 22 bölge abluka altında. Bazı bölgelere yardımların ulaşması, rejimin attığı pozitif bir adım olarak değerlendirilebilir.” şeklinde konuştu.

Mistura, dün yaptığı açıklamada, Cenevre'deki Suriye görüşmelerinde başarısızlık ihtimalinin olduğunu ifade ederek, “Görüşmeler bu sefer de başarısız olursa Suriye için artık umut kalmayacak.” demişti.

Mistura, “Tarafların birbirinden nefret ettiği, birbirine güvenmediği bir ortamda görüşmelerinin başarısız olma ihtimali her zaman var, bu nedenle de krizin çözümü için her türlü çabanın gösterilmesi gerek.” ifadesini kullanmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT