1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Rejim Muhalifliği ve Zulme Karşı Kör Olmak
Rejim Muhalifliği ve Zulme Karşı Kör Olmak

Rejim Muhalifliği ve Zulme Karşı Kör Olmak

PKK’nın şiddet sarmalının arkasına sarılıp kendine alan açmak isteyen solun, sosyalistlerin ne Türkiye’de, ne Suriye’de ne de hiçbir Müslüman coğrafyada barış ve adalet getirme imkanı yoktur.

A+A-

Güney UZUN

Sol Gaziantep’i Kına(yama)dı!

Gaziantep’te 4’ü çocuk 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası sol parti ve örgütler birer basın açıklaması yaparak saldırıyı kınadılar. PKK her zaman ki gibi, Güngören’de, Anafartalar’da, Kumrularda olduğu gibi bu saldırıyı da üstelenmedi. Daha önceden failleri PKK’lı olarak yakalanan eylemlerde ise “ferdi insiyatif” ile yapılmıştır demişti. Tokat Reşadiye ve Silvan saldırıları da Kandil’in bilgisi dışında yapılmıştı zaten!

Aşağıdaki alıntılarına yer verdiğim açıklamaların satır aralarında verilen ve verilmeyen mesajları, vurguları sizlerle paylaşmak isteriz. Çünkü özellikle sitemizden Hamza Türkmen’in yazısı ile birlikte İslami kesimin olaya bakış acısı ile sol kesimin bakış acısının karşılaştırılmasında yarar olduğu düşüncesindeyim.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) yaptığı açıklamada,

 “Türkiye’yi içeride ve dışarıda savaş ve çatışma politikalarına sürükleyen, komşu ülkelerin içişlerine karışan ve Suriye’de savaş bezirganlığına soyunan, Türkiye’yi ABD’nin üs ve cephane alanına dönüştüren, Suriye sınırını bu tür saldırıları yapabilecek kontralarla dolduran, İran ve Irak yönetimleriyle krizler yaratan, bölgedeki Kürt sorunundan dolayı provokatif girişimleri sürdüren, ülkemizdeki Kürt sorununda şiddeti ve savaşı körükleyen AKP politikaları, halklarımıza gün yüzü göstermiyor.”

BDP Eş Genel Başkanları Gültan Kışanak ve Selahattin Demirtaş, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, 

" Hükümetin içerde ve dışarıda izlediği politikaların Türkiye'yi adım adım Ortadoğu'daki bu tehlikeli akıntıya doğru sürüklediğini maalesef ki kaygıyla izlemekteyiz. Ülkenin içine girdiği durumdan kendisi dışında herkesi sorumlu tutan hükümetin radikal ve cesur bir politika değişikliğine giderek basta kalıcı iç barış sağlayacak adımları atmasında, Suriye politikasını da gözden geçirmesinde büyük fayda görüyoruz." denildi.

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan açıklama yaparak,

" Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada gerici, ırkçı ve ikiyüzlü propagandayla, Türk ve Kürt halkının barış içerisinde bir arada yaşamalarını sağlayamayacaklarını görmelidirler. Halkların duygularını sömüren açıklama ve politikalara derhal son vermelidirler. Yaşanan olay sonrası BDP binalarına yönelik organize bir şekilde gerçekleştirilen saldırılar en az bu patlama kadar kabul edilemez tutumlardır.  Bu güne kadar egemen güçlerin ırkçılık, bölücülük ve düşmanlık güden politikalarının parçası olan bu tür eylemlerin, Türk ve Kürt halkları arasında çatışma ve düşmanlığı büyütmekten, derinleştirmekten başka bir sonucu olmamıştır, olmayacaktır. Öte yandan, saldırılara ilişkin yapılan “kontra eylem” benzetmeleri, Suriye ile kurulan bağlantılar ve basına konan ambargo da ayrıca düşündürücüdür."

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Eş Genel Başkanları Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya da yaptıkları açıklamada,

“Bilinmeli ki, bu şiddet ve terörün arkasındakiler kirli bir iç savaşın ve kaosun parçası olabilir ama asla barış ve kardeşliğin parçası ve tarafı olamazlar. Gücünü halkı öldürerek göstermeye çalışmanın en büyük zavallılık olduğu asla unutulmamalıdır.

AKP'nin içerde ve dışarıda izlediği savaşçı politikalar ülkemizi bölgesel kaosun içerisine doğru sürüklüyor. Halklar arasındaki ayrışmayı derinleştiren sonuçlar üreten bu gelişmeler içinde barış ve kardeşlik umutları da ayaklar altına alınıyor.

Halka dönük her tür saldırı ve şiddet işte bu kaosun ve bu kirli güç mücadelesinin bir parçası ve sonucudur. O yüzden şimdi görev barış ve kardeşliği savunmak etnik ve mezhepsel ayrışmayı derinleştirmeye dönük her tür saldırı karşısında durarak içerde ve dışarıda barış için mücadele etmektir.” (Evrensel Gazetesi)

Kürt ve Türk Solu’nun yaptığı bu açıklamalarda ortak olan yönlerden biri hükümetin Suriye politikasının bu katliama zemin hazırladığı. Özellikle söylenen, Suriye’de diktatör, zalim, on binlerce insanı katletmiş, zindanlarda on binlerce insanın olduğu, işkencenin sıradan bir uygulama görüldüğü bir ülkede, kendi halkını tankla, topla, helikopterle, uçakla katleden bir rejimle ilişkilerini bozduğun için Gaziantep’te bunlar başımıza geldi. Adeta diyorlar ki “Azınlık Diktası, emperyalist Rusya ve Çinin ve de İran’ın dostunun, işgal altındaki Golan için tek mermi atamamış bu katil Şebbiha ordusunun karşısında neden halkı, direnen Müslümanları destekliyorsun.”  Sol’un Suriye konusundaki acınacak durumu bu işte!

Yazının Devamı…

HABERE YORUM KAT