1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Rejim İdlib'de Son Kozlarını Oynuyor"
"Rejim İdlib'de Son Kozlarını Oynuyor"

"Rejim İdlib'de Son Kozlarını Oynuyor"

Suriye'de uzun zamandan beri rejim güçlerinin yoğun saldırılarına maruz kalan İdlib'deki direniş birliklerinin, rejimin kent merkezinde kontrol ettiği bölgelere doğru ilerlediği bildirildi.

A+A-

Direniş gruplarının saha komutanlarından Esad el-Abid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İdlib'e bağlı Fua Köyü'nde rejim güçlerinin yanı sıra İranlı Şii milisler ve Hizbullah militanları ile çatıştıklarını söyledi.

Rejim güçlerinin her gün yerleşim yerlerini bombaladığını ve sivillleri katletmeye devam ettiğini ifade eden Abid, atılan her mermiye misliyle karşılık verdiklerini kaydetti.

Kentin hakimiyetini en kısa zamanda ele geçireceklerini vurgulayan Abid, şunları söyledi:

"Fua köyünde rejim askerleri, İranlı Şii milisler ve Hizbullah bulunuyor. Rejim güçleri, kendilerini sıkıştırmamamız için sivil yerleşim yerlerini bombalıyor. Bu da gösteriyor ki artık tamamen sıkışmış durumdalar. Rejim artık sivilleri öldürerek İdlib'de son kozlarını oynuyor. Ama ne yaparlarsa yapsınlar biz hem kenti ele geçireceğiz, hem de halkımızı koruyacağız. Rejim, 'varil', 'vakum' bombaları ve toplarla her gün saldırıyor. Biz de bunlara karşılık mutfak tüpünden bozma el yapımı 'cehennem topları' ile havan topu ve doçkalarla karşılık veriyoruz."

Rejimin kendilerini pes ettirmek için her yöntemi denediğini belirten Abid, ne olursa olsun kenti savunacaklarını ve bir daha geri vermeyeceklerini aktararak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Rejim, evlere varil bombası atarak halkı göçe zorluyor. Kenti ele geçirdikten sonra her gün bombardımana maruz kaldık. Yüzlerce sivil hayatını yitirdi. İnsanlarımız, onlar gibi dışarıdan yönetilmediğimizin ve buranın gerçek sahibinin bizler olduğunun bilincinde." 

AA

HABERE YORUM KAT