1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rejim Halep’te Direnişçilerin Kuşatması Altında
Rejim Halep’te Direnişçilerin Kuşatması Altında

Rejim Halep’te Direnişçilerin Kuşatması Altında

Halep merkezdeki rejim güçlerinin güney yönünden en yakın nokta Hama kentiyle bağlantısı kopmuş durumda.

A+A-

Yılmaz Bilgen / Al Jazeera

IŞİD, Esed rejiminin Halep merkezine tek ikmal yolu olan Hama koridoru üzerinde yer alan Hanasır-İsriye bağlantısını kesti. Bölgede 19 askeri noktanın örgütün eline geçmesiyle, batı yönden muhalifler tarafından kuşatılmış olan Halep merkezde, rejimin dış dünyayla bağlantısı tamamen kesildi.

Ordu ve orduyu destekleyen milislerin tek ikmal hattı olan Hama yolu, Halep’in güneyindeki İsriye kasabasından başlayarak Hanasır, Safira, Tel Aran, Halep Havalimanı yönünde devam ederek Halep merkeze bağlanıyor.

Halidiyye, Eşrefiyye, Şeyh Maksut, Leyramon, Hava Kuvvetleri İstihbarat Şubesi, Handarat Kampı Şeyh Neccar, Kermut Tarrab, Aziziye, Han Asel, Raşidin, Ramuse, Selahaddin bölgelerini elinde bulunduran muhalif gruplar ise kuşatmanın diğer kanadını oluşturuyor.

Ocak 2014'te Suriyeli muhalif gruplara savaş başlatan IŞİD, Halep çevresinde birçok yerleşim birimini muhaliflerin elinden almıştı. Aynı bölgede rejimle herhangi bir noktada doğrudan savaşmayan IŞİD’in Safira-Hanasır saldırısı, bugüne kadar iki taraf arasında yaşanan en büyük savaşa sahne oldu. IŞİD tarafından yayınlanan bildiride, 19 noktada kontrolün sağlandığı Safira bölgesinde 150 esir ve 200’den fazla rejim askerinin öldürüldüğü açıklandı. Rejim tarafından yapılan açıklamada ise 200’den fazla IŞİD militanının son çatışmalarda öldürüldüğü duyuruldu.   

Gıda ve akaryakıt fiyatları arttı

Şam rejimi Halen Halep kent merkezinde yüzde 45’ten fazla bir bölümü kontrol ediyor. Al Jazeera’nin kent merkezinde, konuştuğu kaynaklar son 3 gündür yaşanan kuşatma sebebi ile ekmek ve akaryakıt başta olmak üzere tüm ürünlerde olağanüstü fiyat artışı yaşandığını belirtti.

IŞİD silah fabrikasına saldırıyor

Rejim güçlerinin Safira-Hanasır'a yönelik yoğun hava bombardımanı devam ederken IŞİD son 2 gündür Safira’nın 3 kilometre güneyindeki, ülkenin en büyük silah ve cephane üreten fabrikalarının yer aldığı bölgeye saldırıyor.  

IŞİD ve rejim güçleri arasında Halep’in kuzeydoğusunda yer alan Kuveyris Havalimanı (Halep Uluslararası Havalimanı) cephesinde 14 gün önce yaşanan şiddetli çatışmalardan sonra IŞİD 5 köyden çekilmişti.

Kara birlikleri Akademisi, Kefer Izgıyr, Taana ve Kuveyrıs Havalimanı bölgeleri IŞİD ve rejim arasında son dönemde yer yer çatışmaların yaşandığı diğer cepheler.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT