1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. 'Rejim Ateşkesi 15 Kez İhlâl Etti'
'Rejim Ateşkesi 15 Kez İhlâl Etti'

'Rejim Ateşkesi 15 Kez İhlâl Etti'

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Yüksek Müzakere Konseyi, rejim ve müttefiklerinin daha ilk günde 15 kez ateşkesi ihlâl ettiğini duyurdu. BM Genel Sekreteri Ban'a mektup yollayan muhalifler, ateşkes ihlâllerinin siyasi süreci 'başarısız' kılacağı uyarısı

A+A-

Suriyeli muhaliflerin Cenevre görüşmeleri öncesi oluşturduğu Yüksek Müzakere Konseyi (YMK), BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon'a bir mektup yollayarak, rejim ve müttefiklerinin ilk gününde 15 kez ateşkesi ihlal ettiğini bildirdi. YMK'dan gönderilen mektupda, ateşkesin hangi bölgelerde devreye girdiği ve bunu kimin denetlediği konusunda kendilerine bir harita sunulmadığı belirtildi. 

Hizbullah'ın kuşatma altındaki Madaya kasabasına iki saldırı düzenlediğini ifade eden Konsey, "YMK Rejim ve Rusya gibi müttefikleri, Cumartesi günü Şam, Halep, Hama, Lazkiye, Dera ve Humus'ta ateşkesi ihlal etmekle suçlamaktadır" denildi. 

Çözüme taraf ülkelerin dışişleri bakanlarına da bu durumun bildirileceğini belirten Konsey, "Muhalifler hâlâ düşmanlıkların durdurulması anlaşmasına sadıktır" ifadelerini kullandı. 

Muhalifler, rejimin ateşkes ihlallerinin BM aracılığıyla yeniden başlatılması planlanan siyasi süreci 'başarısız' kılacağı uyarısı yaparken, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 no'lu kararıyla teminat altına alınan 'kuşatma altındaki bölgelere insani yardımların ulaştırılması' sürecinde de aksaklıklar yaşandığına dikkat çekti. YMK; "Bu durum, Suriye halkını kendilerini korumak için başka yollar aramaya yönlendirecektir" vurgusu yaptı.

suriye-haritasi-_2.jpg

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT