Rehineler İçin Erbil'den Zırhlı Araçlar Gönderildi

14.06.2014 17:32
Rehineler İçin Erbil'den Zırhlı Araçlar Gönderildi
IŞİD'in baskın yaparak rehin aldığı Musul'daki Türkiye Konsolosluğu çalışanları ve ailelerini tahliye edecek araçlar, Erbil'den Musul'a doğru yola çıktı. 8 otobüs ve 9 eskort cipinden oluşan araçların tamamı Irak plakalı.

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) ele geçirdiği Musul'da belirsizlik sürerken, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na baskın yapan örgütün, aralarında Başkonsolos Öztürk Yılmaz'ın da bulunduğu 49 rehineyi bırakması için yoğun temaslar sürüyor.

Aralarında iki bebeğin de bulunduğu Musul Başkonsolosluğu görevlilerinin sağ salim serbest bırakılması halinde, rehineleri alıp Duhok üzerinden Türkiye'ye ulaştırmak üzere Erbil'den 10 cipten oluşan araç konvoyu bu sabah Musul yakınlarına gönderildi.

Türkiye'nin Başkonsolosluk'ta rehin alınanların bırakılması için dün Kerkük'ün ileri gelen aşiret liderini devreye soktuğu belirtildi. Türkiye aşiret liderleri aracılığıyla IŞİD'e ulaştı ve rehinelerin serbest bırakılması için temaslar yapıldı.

IŞİD tarafından rehin alınan Musul Başkonsolosu ve konsolosluk görevlilerinin serbest bırakılması halinde Türkiye'ye ulaştırılması için Erbil'de hazırlanan araç konvoyu da Musul'a gitmek üzere yola çıktı. Konsolosluk görevlilerinin Musul'dan Türkiye'ye ulaştırılmasının da Musul-Erbil üzerinden değil, daha güvenli olan Musul-Duhok üzerinden yapılması uygun bulundu.

Türkiyeli rehineleri alacak 10 zırhlı cipten oluşan araç konvoyu sabah saatlerinde yoğun güvenlik önlemleri altında Erbil'den ayrıldı. Duhok'a ulaşan konvoy, Musul yakınlarında olacak ve Türkiyeli rehineler serbest bırakılırsa Duhok üzerinden Türkiye'ye ulaştıracak.

Yeni Şafak

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim