1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. "Rehineler Daha Güvenli Bir Noktada"
"Rehineler Daha Güvenli Bir Noktada"

"Rehineler Daha Güvenli Bir Noktada"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na düzenlenen baskında rehin alınanların daha güvenli bir noktada olduklarını söyledi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, IŞİD tarafından bilinmeyen bir yere götürülen konsolosluk personeli ve şoförlere dair kamuoyunu bilgilendirdi.

"Sağlıkları ve durumları ile ilgili olumsuzluk yok" diyen Davutoğlu, daha güvenli bir yere götürüldükleri haberini de doğruladı.

Gün boyu birbiri ardına toplantı yapan ve Musul'dan gelen haberleri tek tek inceleyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ardından muhalefet partilerini bilgilendirdi.

Kamuoyunun merakla beklediği açıklama ise akşam saatlerinde geldi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Elhamdülillah şu anda sağlıkları ve durumları ile ilgili her hangi bir olumsuzluk yok. Temaslarımız sürüyor yoğun bir çalışma içindeyiz. Kamuoyundan temel talebimiz TC devletine güvensinler. Kurduğumuz kriz masası ile tüm birimlerle 24 saat çalıyoruz, bu kardeşlerimiz dönene kadar da bu gayretimiz sürecek." dedi.

Siyasi partilerin temsilcilerine tüm bilgileri aktardığını anlatan Davutoğlu, ancak şu an için bu bilgilerin kamuoyu ile paylaşılmasının doğru olmadığına dikkat çekti.

"Bu mesele siyasetin ötesinde bir meseledir, hem ulusal itibar hem de can güvenlikleri bağlamında..../ Elimizdeki tüm bilgileri bütün detayları ile muhataplarım ile paylaştım. Önümüzde hem dinamik ve kritik bir süreç var, bir taraftan bu bilgilendirmeleri yaparken diğer taraftan da şu anda Musul'da bulunan kardeşlerimizin her biri büyük değer taşımaktadır, dolayısıyla yaptığımız yorumların açıklamaların onların bu durumları üzerinde yapacağı etkiyi hepimizin düşünmesi görmesi lazım." diye konuştu.

Gazeteciler tarafından Türk şoförlerin serbest bırakıldığı yönünde gelen haberlerin hatırlatılması üzerine Bakan Davutoğlu;  "O konuda bir takım haberler bilgiler intikal ediyor bizde var ama benim şimdiye kadar uyguladığım bir prensip var; vatandaşımızın sesini duymadan görüntüsünü görmeden hiçbir açıklama yapmadım." dedi.

Davutoğlu, "daha güvenli bir noktadalar diyebilir musunuz" sorusuna ise "evet ama ayrıntıya girmeyelim" cevabını verdi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT