1. HABERLER

  2. HABER

  3. Rehine Pilotlar Türkiye'ye Doğru Hareket Etti
Rehine Pilotlar Türkiye'ye Doğru Hareket Etti

Rehine Pilotlar Türkiye'ye Doğru Hareket Etti

Lübnan'da serbest bırakılan pilotlar, özel uçakla Türkiye'ye hareket etti.

A+A-

Lübnan'da serbest bırakılan pilot Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca'yı taşıyan Katar'a ait özel uçak, Beyrut'taki Refik Hariri Havaalanı'ndan Türkiye'ye hareket etti.

Havaalanında Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız ile bir araya gelen pilotlar, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve aileleriyle telefonda görüştü. Pilotlar, serbest bırakılmalarında emeği geçen herkese teşekkür ederek, mutlu olduklarını dile getirdi.

Pilotlar akşam saatlerinde Lübnan emniyetine teslim edilmişti. Pilotlar, daha sonra Riyak Askeri Havaalanı'ndan kalkan helikopterle başkent Beyrut'taki Refik Hariri Havaalanı'na ulaşmıştı.

Davutoğlu'ndan teşekkür

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, pilotların serbest bırakılmasıyla ilgili sosyal paylaşım ağı Twitter üzerinden açıklama yaptı.

Davutoğlu, şunları yazdı:

"Başta MİT Müsteşarımız Sayın Hakan Fidan olmak üzere ilk günden beri pilotlarımız için gece gündüz çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum. Son iki ayda defalarca görüştüğüm Lübnan Meclis Başkanı Sayın Berri, Başbakan Mikati ile Dışişleri Bakanı Sayın Mansur'a da teşekkür ediyorum. Katar Dışişleri Bakanı dostum Sayın Halit bin Muhammed Al Attiyah de pilotlarımız için büyük çaba gösterdi. Bu sonuçta büyük katkısı oldu."

Davutoğlu, "En büyük teşekkürü hiç şüphesiz vakur, onurlu ve olgun duruşları ile pilotlarımız ve sürekli temas halinde olduğumuz ailelerine borçluyuz" yazdıktan sonra şöyle devam etti:

"Kıymetli pilotlarımızın eşleriyle de görüşerek kendilerine mutlu haberi verdim. Tüm milletimize bir kez daha geçmiş olsun diyor ve bayramlarını bir kez daha tebrik ediyorum. Tüm bu süreçte Sayın Başbakanımızın talimatları ile yürütülen sürecin başarısı Türkiye'nin bölgede geldiği yeri bir kez daha ortaya koymuştur."

AA

HABERE YORUM KAT