1. HABERLER

  2. HABER

  3. Rehin Tutulan 16 Ukrayna Askeri Serbest Bırakıldı
Rehin Tutulan 16 Ukrayna Askeri Serbest Bırakıldı

Rehin Tutulan 16 Ukrayna Askeri Serbest Bırakıldı

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, ayrılıkçıların rehin aldığı 16 Ukrayna askerinin serbest bırakıldığını açıkladı.

A+A-

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, sosyal paylaşım ağı üzerinden yaptığı açıklamada, akşam saatlerinde 16 askerin serbest bırakıldığını belirtti.

Poroşenko, açıklamasında, "Rehine olarak tutulan 16 kahramanımız serbest bırakıldı. Askerler, şu anda Kramatorsk'a doğru otobüste hareket ediyor. Her bir Ukraynalı için mücadele veriyoruz" ifadesini kullandı.

Doğudaki ayrılıkçıların tek taraflı olarak ilan ettiği "Donetsk Halk Cumhuriyeti" yetkilisi Daria Morozova da yaptığı açıklamada, 16 Ukrayna askerinin hiçbir rehine değişimi olmadan, iyi niyet göstergesi olarak serbest bırakıldığını belirtti.

Morozova, bin 340 ayrılıkçının Ukrayna tarafından rehin tutulduğunu, Ukrayna'nın, rehinelerin tamamının karşılıklı olarak değiştirilmesine yanaşmadığını iddia etmişti.

Belarus'un başkenti Minsk'te 12 Şubat'ta imzalanan Minsk mutabakatına göre, doğuda ateşkesin ilan edilmesi, ardından da taraflar arasında rehinelerin değişimi, daha sonra ise ağır silahların aşamalı olarak cephe hattından geri çekilmesi konularında mutabık kalınmıştı.

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT