1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Reformlar Yetersiz; Humus Durulmuyor
Reformlar Yetersiz; Humus Durulmuyor

Reformlar Yetersiz; Humus Durulmuyor

Suriye'de reform adımları atılırken; muhalefete baskılar devam ediyor. Büyük gösterilerin yeni adresi ise Humus.

21 Nisan 2011 Perşembe 14:33A+A-

Suriye'nin Humus kentinde göstericiler bugünkü eylemler için hazırlık yapıyor. El Cezire'ye göre, ülkede özgür seçimlerin olmasını ve anayasanın değiştirilmesini isteyen muhalifler Esad yönetimine karşı Humus şehrinde gösteri hazırlığı yapıyor.

Suriye yönetimi halkın evde kalmasını ve gösterilere karışmaması uyarısı yaparken, ülkenin kilit meydanlarında eylemler devam ediyor.

1.5 milyon nüfusu ile ülkenin üçüncü büyük şehri olarak kabul edilen Humus şehrinde dükkanlar kepenk kapattı ve fırın gibi zaruri ihtiyaçların karşılandığı alış-veriş yerleri haricinde bütün dükkanlar kapalı.

HALEP'TE ÖĞRENCİLER DÖVÜLDÜ

Halep'te de öğrenciler ayakta; ancak Esad taraftarı milisler göstericileri dağıttı. Öğrencilerin dövüldüğü, 37 kişinin de gözaltına alındığı belirtiliyor.

Associated Pres haber ajansına göre yaklaşık 4 bin üniversite öğrencisi Der'a'da el Ömeri Camii yakınında protesto gösterisi düzenledi. Polisin açtığı ateşte Taha Selamat adlı gösterici hayatını kaybetti.

Reuters haber ajansına göre, Suriye 'nin kuzeydoğusunda bulunan Haseke kentinde demokrasi talebiyle göstericiler protesto gösterisi düzenledi.

Görgü şahitleri Haseke Üniversitesi'nde toplanan göstericilerin özgürlük sloganları attığını; buna karşılık polisin üniversitedeki sınıfların kapılarını kapatarak öğrencilerin gösterilere katılmalarını engellediklerini dile getirdi.

ASKERLER SİVİL KIYAFETLER İLE GEZİYOR

El Arabiya televizyonunun haberine göre, Suriye'de orduya bağlı askerler sivil kıyafetler ile gezmeye başladı. Suriye yönetiminin ülkede devam eden gösterilerde askerlerin güvenliğini sağlama amacıyla bu adımı attığı iddia edildi.

Otoyol üzerindeki kontrol noktalarında arama yapan sivil kıyafetli askerler ise dikkat çekici. Görgü şahitleri sivil kıyafetli askerler ile el Muhaberat'a bağlı istihbarat birimlerinin muhaliflere daha fazla keyfi hareket edeceklerinden kaygılı.

Suriye'de olağanüstü hal kalkmasına kalkıyor ancak yeni yasa uyarınca Suriyeliler gösteri yapmak için İçişleri Bakanlığı'ndan izin almak zorunda. Güvenlik güçlerinin solcu bir muhalif lideri tutuklaması hükümetin muhalifler üzerindeki baskıyı azaltmayabileceğinin bir diğer göstergesi.

HABERE YORUM KAT