Refah Sınır Kapısı Zulmü: Tekrar Kapatıldı

26.06.2015 10:49
Refah Sınır Kapısı Zulmü: Tekrar Kapatıldı
Gazze ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı 3 gün aradan sonra tekrar kapatıldı.

Gazze ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı'nın Mısır yönetimi tarafından 3 gün süreyle açık tutulduktan sonra tekrar kapatıldığı ve sınırda mahsur kalan Gazzelilerin geri gönderildiği bildirildi.

Mısır'ın Kuzey Sina vilayetindeki emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mısır makamları, “insani durumlar için” açılan Refah Sınır Kapısı'nı 3 gün aradan sonra tekrar kapattı.

Mısır makamları, salı gününden itibaren 3 günlüğüne "insani durumlar için” Refah Sınır Kapısı'ndan karşılıklı geçişlere izin vermişti.

Abluka Nedeniyle Dünyaya Açılan Tek Kapı

İsrail ablukası nedeniyle Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı Refah, Mısır'da 3 Temmuz 2013'teki askeri darbenin ardından sık sık kapatılıyor.

Son olarak 24 Ekim 2014'de Kuzey Sina vilayetinde iki güvenlik noktasına düzenlenen saldırının ardından Mısır yönetimi, "terör sorununu kökünden çözmek" iddiasını ortaya atarak bölgede 3 aylık olağanüstü hal ilan etmiş, bu çerçevede Refah Sınır Kapısı'nı da kapatmıştı.

24 Ekim 2014'den bu yana, Mısır'da ve diğer ülkelerde beklemek zorunda kalan Gazzelilerin dönebilmesi için ülke yönetimi, Refah'ı 4 defa kısa süreliğine tek yönlü açmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim