1. HABERLER

  2. HABER

  3. Refah Partisine Öyle CHP’ye Böyle
Refah Partisine Öyle CHP’ye Böyle

Refah Partisine Öyle CHP’ye Böyle

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin 2007 yılına ait harcamalarında 3 buçuk trilyona yakın usulsüzlük yapıldığına karar verdi.

A+A-

Şükrü Macun / Yeni Akit

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin 2007 yılına ait harcamalarında 3 buçuk trilyona yakın usulsüzlük yapıldığına karar verdi. Karara göre, CHP’de sakız, sucuk, iç çamaşırı gibi kişisel harcamalar parti harcaması gibi gösterilerek, parti hesabından karşılanmış. Ayrıca CHP’nin, harcama yapmadığı birçok hizmet ve ürünle ilgili de harcama yapılmış gibi gösterdiği ortaya çıktı. Bütün bunlara rağmen CHP’li yetkililer hakkında hiçbir cezaî soruşturma istenmemesi dikkat çekiyor. Benzer iddialardan dolayı yargılanan Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve birçok parti yöneticisi, 28 Şubat sürecinde aynı gerekçelerle hapse mahkûm edilmişti. Birçok RP’li yönetici bu sebeple cezaevine girmişti.

Akit’e konuşan emekli Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi Nusret Çiçek, Refah Partisi’ne yapılan haksızlığa dikkat çekti. Emekli Ağır Ceza Hâkimi Nusret Çiçek, Refah Parti’yle ilgili ortaya atılan iddiaları Anayasa Mahkemesi’nin incelemesi gerekirken, Maliye Bakanlığı’na bağlı müfettişlerin bu soruşturmayı yürüttüğünü ifade etti. Bütün parti teşkilatlarının teker teker incelendiğini belirten Çiçek, “Bir parti teşkilatına verilen naylon faturanın cezasını bile faturayı düzenleyene değil, il başkanına verdiler. Birçok RP’li il başkanı bu soruşturmalar neticesinde mahkûm ve mağdur edildi” diye konuştu.

Çiçek, CHP’li yöneticilerin de yargılanması gerektiğini belirterek, “CHP’nin usulsüz yaptığı harcamaları hazineye geri ödemesi yetmez. Bunun sorumluları mahkemeye çıkartılıp hâkim karşısında millete hesap vermek zorundadır. Diğer türlü adil bir yargılama yapılmış sayılmaz” ifadelerini kullandı.

Çiçek, bunun için savcılığa suç duyurusunda bulunmanın yeterli olacağını belirtti. Çiçek, “Eğer mahkeme böyle bir karar vermiyorsa, sorumluları ve yöneticileri yargılamıyorsa; savcılığa suç duyurusunda bulunmak gerekir. Bu iş bir dilekçeyle çözülür” dedi.

Eğer bu yönde bir talep gelirse, CHP’de üç isim topun ağzında. 2007 yılında yapılan bu usulsüzlüklerle ilgili o dönemki sorumlular şu şekilde: eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, eski Genel Sekreter Önder Sav, eski Genel Sayman Mahmut Yıldız. Ancak, parti genel başkanlarının yapılan harcamalardan sorumlu olmayacağına dair bir yorum da var. Eğer bu yorum dikkate alınırsa dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ceza almaktan kurtulacak.

 

HABERE YORUM KAT