1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. “Rasulullah’ı (S.) Doğru Anlamak”
“Rasulullah’ı (S.) Doğru Anlamak”

“Rasulullah’ı (S.) Doğru Anlamak”

“Rasulullah’ı (S.) Doğru Anlamak” başlıklı panel Has-Der ve Hasköy Belediyesi işbirliği ile ilçe müftülük konferans salonunda gerçekleştirildi.

A+A-

Haksöz Haber

Has-Der, Muş ili Hasköy Belediyesi ile işbirliği yaparak, ilçe müftülük konferans salonunda “Rasulullah’ı (S.) Doğru Anlamak” adlı bir panel gerçekleştirdi. Panelistler Diyarbakır Özgür-Der’den Abdulhakim Beyazyüz ve Muş Alparslan Üniversitesi öğretim görevlisi İkram Filiz idi.

Moderatörlüğünü Has-Der Başkanı Çelebi Kartal’ın yaptığı panel Kur’an tilaveti ve Has-Der etkinliklerini tanıtan sunumun ardından başladı.

Panelin ilk konuşmacısı, Abdulhakim Beyazyüz, insanlığın en eski zamanlardan beri varlığın anlam ve gayesi üzerine kafa yorduğunu ve “Ben kimim? Nereden geldim? Niçin geldim? Hayatın bir anlamı var mı?” sorularına cevap bulmaya çalıştığını belirtti. Yüce Allah'ın bu anlam arayışında insanı yalnız bırakmayarak soruların cevabını kullarına vahiyle bildirmek suretiyle ikramda bulunduğunu ve gerçekte ilahi dinlerin bu aranılan soruların cevaplarından ibaret olduğunu hatırlattı.

Beyazyüz sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsanlığa gönderilen resullerin anlaşılması konusu büyük bir öneme haizdir. Resullerin doğru anlaşılması ise ancak Kur'an-ı Kerim’in, resulleri tanıtma tarzının merkeze alınmasıyla mümkündür. Her şeyden önce resullerin sağlıklı bir şekilde bilinmesi ancak Allah'ın doğru bir şekilde tanınmasıyla mümkündür. Zira Allah tarafından ortaya konan resulün hayatından da anlaşılacağı gibi resuller başkasının değil Allah'ın elçileridirler.”.

Ulûhiyetin özelliklerine kısaca değinen ve resullerin bu özelliklerden hiçbirine sahip olmadıklarının altını çizen Beyazyüz; “Peygamberler gaybı bilmezler; kendilerine bile zarar veya fayda sağlamaya güç yetirmezler; kısacası beşer olmanın tüm eksiklik ve zaaflarına sahiptirler. Çünkü onlar beşerdirler. Yüce Allah insanlara özellikle bir beşer göndermeyi dilemiştir ki, insanlar ondan kendileri için bazı dersler çıkarabilsinler. Zaten Allah ‘Peygamber sizin üzerinize şahid olsun (Allah'ın istediği kul tipi modeli olsun), siz de insanlar üzerine şahidler olasınız diye…’ buyurarak bu tercihinin nedenini ifade etmiştir.” dedi.

has-der-(2).jpg

Beyazyüz’ün ardından söz alan İkram Filiz, “Allah Resulünün beşeri boyutu, örnek alınabilmesi için zorunlu bir duruma işaret eder. Bundan dolayı sözümona, onu yüceltmek için, onu beşerî özelliklerinden soyutlamak; hem Hz. Muhammed'e (S.) haksızlık hem de insanlığa yönelik bir zulümdür.” dedi.

Filiz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Örneğin; mazlumun hakkını talep eden ve Mekkeli müşriklerden alan Resulullah'ın bunu yaparken omzunda iki canavarla desteklenerek bunu yaptığını rivayet edenler, ortada örnek alınacak bir şey bırakmadıklarının farkındalar mı? Aynı şekilde, göğsü yarılan ve içerisinde kötülüğe sevk eden et parçası çıkarılan bir peygamber algısı, kötülüğe sevk eden et parçalarıyla ortada duran insanlara nasıl bir örnek oluşturabilir? Bu sebeple Hz. Muhammed'in değeri, onun bizden hiç farklı olmamasına karşın, vahyin somutlaşmış bir örnekliği olmayı başarmasında ve biz insanlara da aynı şeyi başarabileceğimizi göstermesinde yatar.”.

Adalette, vefada, nimetlerin paylaşımında zirveyi yakalayan Hz. Peygamber'in (S.) örnekliğine ihtiyacımızın olduğunu belirten Filiz, “İşte Hz. Muhammed (S.) bizim fıtratımıza sahip olduğu halde Allah'la, insanla, eşyayla en mükemmel bir denge içinde ilişkiler geliştirebilmesi nedeniyle elleri, ayakları öpülesi bir önderdir. Fakirliğin zillete, zenginliğin azgınlığa sevk edemediği; adalette, vefada, nimetlerin paylaşımında zirveyi yakaladığı için onda bizim için çok güzel örneklikler vardır. Barışın en büyük taraftarı, savaşların kahramanı olduğu için hayran kalınmaya, örnek alınmaya layıktır.

Resulullah’ı (S.) tanımanın en kestirme yolu, Kur'an ve Kur'an’ın rehberliğindeki hadis ve siyer okumalarıdır. Kur'an’ı merkeze almayan her anlama çabası, başarısızlığa mahkûmdur.”.

Program soru-cevap bölümünün ve Belediye Başkanı’nın panelistlere tablo hediye ederek teşekkür etmesinin ardından sona erdi.

HABERE YORUM KAT