Rasmussen'i Uyardı: Libya, Irak Olmasın

05.04.2011 00:49
Rasmusseni Uyardı: Libya, Irak Olmasın
Libya'da çatışmalar sürerken NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, dün Ankara'ya geldi; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü.

Ziyarette, özellikle Birleşmiş Milletler kararı çerçevesinde ateşkesin teminine yönelik neler yapılabileceği konuşuldu. Libya halkının iradesine saygının öne çıkarılması üzerinde duruldu. Alınan bilgilere göre, Türkiye'nin ateşkesin bir an önce sağlanması için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu belirten Erdoğan, NATO Genel Sekreteri'ni, "Libya, Irak olmasın, dünya kamuoyu şimdiden bunun önlemini alsın." diye uyardı. 70 dakika süren görüşmede Rasmussen'in de Erdoğan'a, NATO'nun yeni komuta yapısıyla ilgili bilgi verdiği öğrenildi.

Başbakan Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısına ara vererek NATO Genel Sekreteri'ni kabul etti. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de katıldı. Rasmussen ardından Davutoğlu ile ayrıca bir araya geldi. Görüşmelerde Türk yetkililer Türkiye'nin operasyona yönelik, sivillerin zarar görmemesi ve operasyonun kısa sürmesi gibi çekincelerini anlattı. Diplomatik kaynaklar ziyarette Libya'nın konuşulduğunu; ayrıca Rasmussen'in 14-15 Nisan'da Berlin'de düzenlenecek NATO Dışişleri Bakanları Zirvesi'ne hazırlıklar ve NATO komuta sistemi hakkında bilgi verdiğini söyledi. ZAMAN

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim