Raşid Gannuşi Tunus’a Döndü

30.01.2011 21:39
Raşid Gannuşi Tunus’a Döndü
Tunus'ta halk ayaklanmasıyla devrilen Zeynelabidin Bin Ali yönetiminin önde gelen muhaliflerinden, nahda hareketi lideri Raşid Gannuşi, sürgünde bulunduğu İngiltere'den ülkesine döndü.

 Raşid Gannuşi, Başkent Tunus'ta, lideri olduğu En nahda hareketinin üyesi binlerce kişi tarafından karşılandı.

Siyasi projeleriyle ilgili bir soru üzerine genel seçimlere katılmak istediklerini kaydeden 69 yaşındaki Gannuşi, partisinin Zeynel Abidin bin Ali'nin devrilmesini sağlayan isyan hareketiyle işbirliği yapmak istediğini söyledi.

Gannuşi, şeriat yönetimi isteyip istemediği sorusu üzerine, "Uzun senelerden beri muhalefet partileriyle, inanç özgürlüğü ve siyasi çoğulculuk içeren ortak bir zeminde buluştuk. Ve yazılı olarak cinsiyet eşitliği üzerinde de anlaştık" diye konuştu.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, açıklamalarında Türkiye'de iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin görüşlerine çok yakın olduklarını ifade eden Gannuşi, bir süre önce TRT'ye verdiği demeçte, Türkiye'nin kendileri için "gerçek bir demokrasi örneği" olduğunu söylemişti

"Türkiye, bütün Arapların takip ettiği bir örnektir. Değişikliği isteyen tüm Araplar Türkiye'nin çok iyi bir örnek olduğunu görüyorlar" diye konuşan Gannuşi, Türkiye'nin özellikle Tunus'taki demokratik dönüşüme destek vermesini istemişti.

BBC

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim