1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. Raşid Gannuşi Tunus’a Döndü
Raşid Gannuşi Tunus’a Döndü

Raşid Gannuşi Tunus’a Döndü

Tunus'ta halk ayaklanmasıyla devrilen Zeynelabidin Bin Ali yönetiminin önde gelen muhaliflerinden, nahda hareketi lideri Raşid Gannuşi, sürgünde bulunduğu İngiltere'den ülkesine döndü.

30 Ocak 2011 Pazar 21:39A+A-

 Raşid Gannuşi, Başkent Tunus'ta, lideri olduğu En nahda hareketinin üyesi binlerce kişi tarafından karşılandı.

Siyasi projeleriyle ilgili bir soru üzerine genel seçimlere katılmak istediklerini kaydeden 69 yaşındaki Gannuşi, partisinin Zeynel Abidin bin Ali'nin devrilmesini sağlayan isyan hareketiyle işbirliği yapmak istediğini söyledi.

Gannuşi, şeriat yönetimi isteyip istemediği sorusu üzerine, "Uzun senelerden beri muhalefet partileriyle, inanç özgürlüğü ve siyasi çoğulculuk içeren ortak bir zeminde buluştuk. Ve yazılı olarak cinsiyet eşitliği üzerinde de anlaştık" diye konuştu.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, açıklamalarında Türkiye'de iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin görüşlerine çok yakın olduklarını ifade eden Gannuşi, bir süre önce TRT'ye verdiği demeçte, Türkiye'nin kendileri için "gerçek bir demokrasi örneği" olduğunu söylemişti

"Türkiye, bütün Arapların takip ettiği bir örnektir. Değişikliği isteyen tüm Araplar Türkiye'nin çok iyi bir örnek olduğunu görüyorlar" diye konuşan Gannuşi, Türkiye'nin özellikle Tunus'taki demokratik dönüşüme destek vermesini istemişti.

BBC

HABERE YORUM KAT

2 Yorum