1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Ramazanın İlk 10 Günün Bilançosu: 740 Ölü
Ramazanın İlk 10 Günün Bilançosu: 740 Ölü

Ramazanın İlk 10 Günün Bilançosu: 740 Ölü

Esed yönetiminin ülkenin muhtelif bölgelerine düzenlediği saldırılarda Ramazan ayının ilk on gününde 740 kişi hayatını kaybetti.

A+A-

Suriye’de Ramazanın ilk 10 gününde bombardıman ve keskin nişancı ateşi sebebiyle 51 çocuk öldü. Ülkede teravih namazları kılınamıyor, iftar için gıda bulunamıyor!

Bülent Şahin Erdeğer’in haberi:

Suriye'de ramazan ayının ilk on gününde Esed yönetiminin ülkenin muhtelif bölgelerine düzenlediği saldırılarda 740 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), yayınladığı raporda ramazan ayının ilk on gününün bilançosunu çıkardı. SNHR, ramazan ayının ilk on gününde öldürülen 740 kişiden 51'inin çocuk olduğuna dikkati çekti. 

SNHR, Suriye'nin özellikle kırsal bölgeleri ile çatışmaların yoğunlaştığı Humus kent merkezi ve Şam'ın banliyölerinde açlık sorunu olduğunu, halkın iftar yapmak için gereken temel gıda maddelerine ve içme suyuna ulaşamadığını belirtti. Örgüt, uluslararası insani yardım kuruluşlarını ve insan hakları örgütlerini daha duyarlı olmaya çağırdı.

Teravih Namazları Kılınamıyor

Örgüt raporunda, sivillerin can güvenliği olmadığı için teravih namazlarına gidemediğini, birçok cami ve mescidin de kapalı ya da hasarlı  olduğunu belirtti. Özellikle Humus'un en büyük camisi olan Halid bin Velid Camisi'nin Esed güçlerinin saldırıları sonucu tahrip olduğu, Esed güçleri ve Hizbullah milislerinin bombardımanlarının Halid bin Velid'e ait türbeye de zarar verdiği ifade edildi. 

Kadın Mahkumların Açlık Grevi Sürüyor

 Adra Cezaevi'ndeki siyasi tutuklu kadınların başlattığı açlık grevinin devam ettiği hatırlatılan raporda, yaşları 20 ile 60 arasında değişen yüzlerce mahkuma sistematik olarak işkence uygulandığı iddia edildi. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) tarafından yapılan yazılı açıklamada da yüzlerce kadın siyasi tutuklunun diğer mahkumlarla Adra Hapishanesi'nde "feci ve insanlık dışı" şartlarda yaşadıkları vurgulandı. Açıklamada çoğunluğu yaşlı, hasta ve hamilelerden oluşan tutukluların, "İnsan ve Vatandaş Hakları Evrensel Beyannamesi"nde mahkumlara sağlanan temel haklardan mahrum bırakıldığı ileri sürüldü. Adra Cezaevi, Başkent Şam'ın kuzeybatısında yer alan Altal banliyösünde bulunuyor.

(AA)

Dün 112 Kardeşimiz Katledildi

Ramazan ayının en kanlı günü dün özellikle Dera’da yaşandı. Esed güçlerinin dünkü saldırılarında 112 kişinin öldüğü açıklandı. Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) ölenlerin 10’unun kadın, 6’sının çocuk olduğunu açıkladı. LCC’nin verdiği bilgilere göre ölenlerin 43’ü Dera’da, 27’si Şam kırsalında öldürüldü.

(Haksöz-Haber)

suriye-namaz-direnisciler_cami-mosque_fsa_syria.jpg

HABERE YORUM KAT