1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Ramazan el-Buti Nihayet Konuştu
Ramazan el-Buti Nihayet Konuştu

Ramazan el-Buti Nihayet Konuştu

Esed rejimine verdiği kısmi destekle bilinen Suriye'nin önde gelen âlimlerinden Ramazan el-Buti, Suriyeli askerlerden halka ateş açmamalarını istedi.

07 Haziran 2011 Salı 11:48A+A-

Muhammed Said Ramazan el-Buti, Suriye ordusu askerlerine "Öleceğinizi de bilseniz göstericilere ateş açmayın." dedi. Suriye rejimine verdiği sınırlı destekle tanınan Ramazan el-Buti'nin bu fetvasının ordudan kopuşları hızlandırması bekleniyor.

Nebeonline'nin haberine göre Ramazan el-Buti, Nesim eş-Şam sitesinde yayınlanan 5 Haziran 2011 tarihli ve 13060 nolu fetvada, komutanları tarafından göstericileri öldürmeye zorlanan bir askerin sorusunu cevaplarken, askere komutanın emrini yerine getirmemesi gerektiğini söyledi.

Suriye ordusunda asker olduğunu söyleyen kişi el-Buti'ye sorusunda şöyle dedi:

"Faziletli Şeyhim! Ben Suriye ordusunda askerim. Buradaki bazı kimselerle anlaşmazlığa düştük. Bizden sorumlu subay bize göstericileri gerçek kurşunla vurmamızı emrederse emrini yerine getirelim mi yoksa getirmeyelim mi? Bilmelisiniz ki, biz göstericileri vurmazsak, kesinlikle öldürüleceğiz. Nasıl davranacağımızı bilmek için şer'i bir cevap istiyoruz. Hepimiz sizin ilminize güveniyoruz. En kısa zamanda cevap vermenizi rica ediyoruz. Teşekkürler."

Muhammed Said Ramazan el-Buti ise Suriyeli askerin bu sorusuna şu cevabı verdi:

"Fıkıh âlimleri, haksız yere adam öldürmeye zorlanan kişinin, isteğini yerine getirmemesi halinde öldürüleceğini bilse dahi kendisini buna zorlayan kişinin istediğini yapması caiz olmadığını söylemişlerdir. Çünkü her iki cinayet de aynı derecede tehlikelidir. Öldürmeye zorlanan kişinin kendi hayatını kendisi gibi suçsuz başka bir kişinin hayatından üstün görmesi caiz değildir."

Suriye'de Baas rejiminin halkın protestolarını şiddetli bir şekilde bastırmaya çalışması, katletmesi, tutuklayıp işkence etmesi karşısında şimdiye kadar sessiz kalan Ramazan el-Buti eleştirilere konu olmuştu. Yusuf el-Karadavi de Buti'nin suskunluğunu kıyasıya eleştirmişti.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum