1. HABERLER

  2. HABER

  3. EKONOMİ

  4. Ramazan Ayı'nda Gıda Fiyatlarında Artış Beklenmiyor
Ramazan Ayı'nda Gıda Fiyatlarında Artış Beklenmiyor

Ramazan Ayı'nda Gıda Fiyatlarında Artış Beklenmiyor

Bu sezon “hava şartlarının uygun ve üretimin yeterli olması dolayısıyla” Ramazan Ayı’nda gıda fiyatlarında artış beklenmiyor.

A+A-

İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği (İGTOD) Başkanı Mustafa Karlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl özellikle kar yağışının yeterli olması nedeniyle tarımda verimli bir sezon yaşandığını dile getirdi.

Özellikle Ramazan Ayı’nda bazı fırsatçıların ortaya çıkabildiğini ve spekülasyon yaparak fiyatlarda artış yaşanmasına neden olduğunu anlatan Karlı, bunu engellemek için yıllardır ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti.

Karlı, Türkiye'nin her yerinden üreticilerle sürekli iletişim hâlinde olduklarını vurgulayarak, “Gelen haberler oldukça sevindirici. Bu yıl hava çok güzel gitti. Geçtiğimiz yıllara oranla yeteri kadar yağan kar ve yağmur, ülke genelinde çok güzel verimlilik oluşturdu. Bu da piyasada yerli ürünün ağırlıklı olarak yer alması demek. Bu da ithalata gerek olmadığı anlamına geliyor. Bu sezon tezgâhlarda ağırlıklı olarak yerli ürün yer alacak.” diye konuştu.

Gıda fiyatlarına da işaret eden Karlı, “Kış mevsimi çok güzel geçti. Üretim gayet iyi. Geçen seneye göre fiyatlarda hiçbir fark olacağını sanmıyorum. Üç aşağı beş yukarı olur fiyatlar. Hatta duruma göre azalma bile olabilir. Çünkü şu an geçen seneye göre bazı ürünlerin fiyatları düşük. Zâten biz tavan fiyat uyguluyoruz. Burada tüm fiyatlar her yerde aynı. Kimse kafasına göre fiyat koyamaz. Koysa zâten satamaz. Şu an en lüks pirinç bile 4,50 lira civarında. Bu da en fazla bakkalda 5 lira olur. Fiyat artışına müsâde etmeyiz. Ticarî ahlâka aykırı bir şey görünce hemen müdahale ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT