1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Ramadi'de Halk Kendini Koruyor
Ramadide Halk Kendini Koruyor

Ramadi'de Halk Kendini Koruyor

Irak'ın Ramadi şehrinde silahlı aşiret mensupları, kent sakinlerini koruma gerekçesiyle geceleri yollarda nöbet tutuyor.

A+A-

Sevsen Kayacı / AA

AA ekibi, gece nöbet tutan aşiret mensuplarını görüntüledi. Silahlı kişiler, kentin bazı noktalarında ve gösterilerin yapıldığı "İzzet ve Onur Meydanı" çevresinde yaşanması muhtemel şiddet olaylarına karşı önlem aldıklarını ifade ediyor.

Aşiret mensuplarının parola olarak "tekbir" kelimesini kullandıkları belirtiliyor. Tekbir sesini duyanların silahları kuşanıp sokağa çıkarak tehditlere karşı hazırlık yaptıkları kaydediliyor.

"Hiç kimseden korkmuyoruz ancak hedef olmamak için teyakkuzdayız" diyen aşiret mensupları, "Artık izzet ve onur için ölüme hazırlanmalıyız. Çünkü bize göre haklarımızı talep etme dönemi sona ermiştir. İkinci Havice olmayacağız. Maliki'nin Ramadi'de halkı öldürmesine izin vermeyeceğiz" diye konuşuyor.

Irak'ta "Talepleri Yakma Cuması"

Öte yandan, Başbakan Nuri el-Maliki karşıtı gösterileri koordine eden komite, yarın ülkenin çeşitli kentlerinde "Talepleri Yakma Cuması" adı altında düzenleyecekleri geniş çaplı gösteriler için hazırlık yaptıklarını duyurdu.

Komiteden yapılan yazılı açıklamada, "Hakları talep etme aşamasının artık bittiği ve silahlı güçlere, gösterilerin yapıldığı illerden çekilmesi için son çağrının yapıldığı" ifade edildi.

Irak'ın birçok kentinde aralık ayından itibaren hükümetin izlediği politikaya tepki olarak protestolar düzenleniyor. Protestocular, anayasada değişikliğe gidilmesini, mezhepçilik yapılmamasını ve suçlu siyasilerin tutuklanmasını talep ediyor. Ayrıca protestocular güvenlik güçleri ve hizmet alanlarında da reform yapılmasını istiyor.

Güvenlik güçlerinin Havice ilçesindeki göstericilere müdahalesinde ve sonrasında çıkan çatışmalarda 92 kişi hayatını kaybetmişti.

AA

HABERE YORUM KAT