Raid Salah'ın Tutukluğu Devam Ediyor

09.07.2011 12:48
Raid Salahın Tutukluğu Devam Ediyor
İngiliz Hükümeti, mahkemeden Şeyh Raid Salah'ın serbest bırakılmamasını istedi.

İngiliz mahkemesi, İngiliz İçişleri Bakanlığı'nın "serbest bırakılmasının halka zarar vereceği" yönünde aldığı kararın ardından 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarındaki İslamî Hareket'in lideri Şeyh Raid Salah’ı kefaletle serbest bırakmayı reddetti.

Şeyh Raid Salah davasına bakan yargıç dün yaptığı açıklamada, Şeyh Raid Salah’ın avukatları tarafından yapılan başvuru üzerine gözaltına alınma nedenlerini açıklamanın bir üst mahkemenin yetkileri dahilinde olduğunu söyledi.

İngiliz mahkemesinin aldığı karar üzerine Filistin Enformasyon Merkezi'ne özel bir demeç veren İngiltere’deki Filistin Forumu Başkanı Zahir Peyravi “İngiltere bu kararla özelde Filistin halkına, genelde ise bütün dünyaya manda döneminden şimdiye kadar Filistin halkının çektiği sıkıntıların arkasında kendisinin durduğunu bir kez daha gösterdi” dedi.

Peyravi sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu karar politik bir karardır. İçine biraz da hukuk karıştırılmış. Bu kararın ülkede bulunan Filistin ve Arap kökenli vatandaşların hükümete karşı tepkilerini artıracağı bir gerçek. Yapılan itiraz üzerine bir üst mahkemenin davaya bakması bir hafta on gün alacağından Şeyh Raid Salah bir müddet daha içeride kalacak demektir.”

Diğer yandan Arap ve İslam ülkelerinden Şeyh Salah’la dayanışma içinde olmalarını isteyen Peyravi, Filistin’in önemli bir sembolü sayılan Salah’ın İngiltere’de karşılaştığı kötü muamele karşısında Arap Birliği ile diğer kurum ve kuruluşların takındığı sessizliği de kınadıklarını ifade etti. (FEM) 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim