Rabiatul Adeviyye Camisi'ni de Yaktılar (FOTO)

15.08.2013 15:32
Rabiatul Adeviyye Camisini de Yaktılar (FOTO)
Mısır'daki darbenin ardından protestolara ev sahipliği yapan ve darbe karşıtlarınca sembolleştirilen Rabiatul Adeviyye Camisi, darbeciler tarafından yakıldı.

Mısır'daki darbenin ardından  protestolara ev sahipliği yapan ve darbe karşıtlarınca sembolleştirilen Rabiatul Adeviyye Camisi, darbeciler tarafından yakılarak tamamen kullanılmaz hale getirildi. 

35 yıl önce Nasır City'de yaptırılan ve kadın mutasavvıflardan Rabiatul Adeviyye'nin adı verilen cami, darbe karşıtı gösterilere ev sahipliği yapması dolayısıyla tüm dünya tarafından tanınıyordu.

Darbecilerin, dünkü katliamının ardından hastane ve bazı kısımları morg olarak kullanılan Rabiatul Adeviyye Camisi'ne molotof kokteyl atması üzerine yangın çıktı. Caminin içinde bulunan cesetlerin bir kısmı da yangından etkilenerek kömür haline dönüştü. 

Rabiatul Adeviyye isminin başındaki "Rabia" kelimesi Arapça, dördüncü ve dört anlamına geldiği için Mısır'daki darbe karşıtları sivil direnişin ve özgürlüğün sembolünü, baş parmaklarını kapatmak sureti ile yaptıkları dört işareti olarak belirlemişti. 

Rabiatul Adeviyye Camisi'nin yakılması sonucu, camide bulunan Kuran-ı Kerim, tefsir ve meal kitapları ile ahşap işleme ve aydınlatma sistemi de yanarak kül oldu. 

rabiatul_adeviyye_camisi-1.jpg

rabiatul_adeviyye_camisi-2.jpg

rabiatul_adeviyye_camisi-3.jpg

rabiatul_adeviyye_camisi-4.jpg

rabiatul_adeviyye_camisi-5.jpg

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim