1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Rabia ve Nahda Katliamları New York'ta Protesto Edildi
Rabia ve Nahda Katliamları New York'ta Protesto Edildi

Rabia ve Nahda Katliamları New York'ta Protesto Edildi

Mısır'da Rabia ve Nahda meydanlarındaki katliamların ikinci yılı vesilesiyle ABD’nin New York kentinde düzenlenen protesto gösterilerine yüzlerce kişi katıldı.

A+A-

Mursi’ye Destek, Sisi’ye Lanet!

Mısır'ın New York Başkonsolosluğu önünde başlayan gösteride, yüzlerce kişi katliamlarda hayatını kaybeden binden fazla darbe karşıtını andı ve Mısır’ın halk tarafından seçilerek göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek sloganları attı.

Mısır bayrakları, darbe karşıtı gösterilerde hayatını kaybedenlerin posterleri ve "Rabia işareti"nin yer aldığı dövizlerin görüldüğü gösteride, 3 Temmuz 2013'teki askerî zulmü gerçekleştiren ve bir yıl sonra cumhurbaşkanı yapılan Abdulfettah es-Sisi protesto edildi.

“ABD Kanunları Darbe Hükûmetini Desteklemeye İzin Vermiyor”

Göstericilerden Hissam Abdullah, AA muhabirine yaptığı açıklamada: "Bir Amerika vatandaşı olarak hükûmetimizin ABD kanunlarının gereğini yerine getirmesini istiyorum. Çünkü Amerika kanunları askerî darbeyle göreve gelmiş bir darbe hükûmetini desteklemeye izin vermiyor." diye konuştu.

“Batı Dünyası Tutarsız!”

Mısır'daki darbeye ve darbe karşıtlarına yönelik katliamlara karşı Batı dünyasının tavrının tutarsız olduğunu ifade eden Abdullah, Sisi rejiminin ilk günden beri gayrimeşru olduğunu belirtti.

Abdullah, Mısır halkına olan desteğinden ötürü Türkiye halkına ve hükûmetine teşekkür ederken: "Yakın zamanda Türkiye'ye gittiğimde her yerde Rabia işaretini gördüm. Türkiyeli kardeşlerimizin acımızı hissedip bize destek olması çok etkileyici." dedi.

“ABD ve BM Darbeye Verdiği Desteği Kessin!”

Göstericilerden Samar Nowar, Rabia ve Nahda meydanlarındaki katliamlardan beri geçen iki yıl içinde Mısır'da her şeyin daha da kötüye gittiğini söyledi.

Nowar, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşmiş Milletler'e Mısır'daki darbe yönetimine verdikleri desteği kesme çağrısı yaptı.

Ashraf Ali ise Sisi rejimi Mısır'da iktidarda oldukça Rabia ve Nahda katliamlarının sorumlularının cezalandırılamayacağını dile getirdi.

News Corporation Binası Önünde Protesto

Göstericiler daha sonra Mısır'ın New York Başkonsolosluğu'ndan Rupert Murdoch'un sahibi olduğu News Corporation şirketinin genel merkezine yürüdü.

Binanın önünde bir başka darbe karşıtı grupla birleşen göstericiler, 3 Temmuz darbesini coşkulu bir şekilde protesto etti.

Erdoğan’ı ve Mursi’yi Yan Yana Gösteren Pankartlar Açıldı

Gösteride, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Mursi'yi yan yana gösteren pankartların açıldığı görüldü.

“Mısır Halkına Değil, Diktatörlüğe Para Akıtılıyor!”

Protestoya katılan Amerika vatandaşlarından Missy Crutchfield: "Her sene 1 buçuk milyar dolarımız Mısır'a aktarılıyor. Ama bu para Mısır halkına değil, orduya ve diktatör Sisi'ye gidiyor." diye konuştu.

News Corporation genel merkezinin aynı zamanda şirkete bağlı Fox News haber kanalının da merkezi olduğuna dikkati çeken Crutchfield, Amerika medyasının Mısır'la ilgili gerçekleri yansıtmadığını ve Fox News'un bu medya içinde "en kötüsü" olduğunu savundu.

Crutchfield: "Neden bu askerî darbenin arkasında duruyoruz? Sisi'nin geçtiğimiz sene Amerika'ya gelmiş olması bile vicdana aykırı bir durum." dedi.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT