1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "PYD/YPG Koalisyon Uçaklarıyla Korkutuyor"
"PYD/YPG Koalisyon Uçaklarıyla Korkutuyor"

"PYD/YPG Koalisyon Uçaklarıyla Korkutuyor"

YPG Tel Abyad çevresinde hakimiyetini genişletirken bölgedeki Türkmenler demografik yapının değiştirilmek istendiğini söylüyor.

A+A-

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Suriye'nin sınır kasabası Tel Abyad'ın 20 kilometre güneyinde bulunan Hammam Turkman bölgesindeki Türkmen nüfusun, “Koalisyon uçakları burayı bombalayacak. Bugün öğleye kadar bölgeyi boşaltın” iddiaları ile korkutularak göçe zorlandığını savundu.

Al Jazeera Türk’e konuşan Mustafa, "YPG, bölgedeki demografik yapıyı değiştirmek için her türlü yöntemi kullanıyor. Şimdi de Türkmen nüfus üzerinde psikolojik baskı uygulayarak onları göçe zorluyorlar. Soydaşlarımızı bombardıman iddialarına inanmamaları ve yerlerini terk etmemeleri konusunda uyardık. Ancak herkese ulaşamıyoruz” dedi.

Mustafa, medyada yer alan ve Suriye Türkmen Meclisi’nin Rakka temsilcisi Ekrem Dede’nin, “Türkmenler PYD’nin kuracağı yerel yönetime katılacak” şeklindeki haberleri yalanladı; "Dede’yi aradım. Sözlerinin çarpıtıldığını savunuyor. Zaten kimsenin Suriye Türkmen Meclisi adına açıklama yapma hakkı yoktur. Biz Türkmen Meclisi olarak YPG’yi terör örgütü olarak görüyoruz ve teröristlerle anlaşmamız söz konusu değildir” diye konuştu.

"Gerçekleri Araştırma Komisyonu" Tel Abyad'a alınmadı

Öte yandan, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK), "etnik temizlik" yapıldığı ve "sivillerin göçe zorlandığı" iddia edilen Tel Abyad’a araştırma komitesi gönderme kararını aldı. Ancak komite YPG izin vermeyince Akçakale sınır kapısından geçemedi. Al Jazeera’ye konuşan SMDK soruşturma komitesi üyesi Nura Emir, YPG’nin "taraf tuttuğu" gerekçesiyle SMDK heyetinin girişlerini engellediğini söyledi.

Ancak "etnik temizlik" iddiasının sahibi Suriye Türkmen Meclisi de SMDK heyetine güvenmiyor. Meclis Başkanı Mustafa, rahatsızlıklarını SMDK yönetimine bildirdiklerini söyledi:

“SMDK Tel Abyad bölgesinde etnik ve demografik bir manipülasyon yapılıyor mu diye komisyon gönderiyor, komisyonda Türkmen temsilci yok. Müşteki konumda olan biziz, Türkmenler. Türkmenler göçe zorlanıyor, yurtlarından ediliyor diyoruz; komisyonda Türkmen bir tek temsilci yok. SMDK yönetimine bu vahim eksikliği bildirdik ve düzeltilmezse SMDK ile ilişkilerimizi gözden geçireceğimizi belirttik.”

SMDK 18 Haziran’da Tel Abyad’la ilgili olarak bir araştırma komisyonu oluşturmuştu. Rapor hazırlamak için işe koyulan komisyon, Urfa’nın Akçakale ilçesine göç eden Tel Abyad'lı ailelerle görüşmüş, durumlarını tespit etmişti.

HABERE YORUM KAT