1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD'nin İnsan Hakları İhlalleriyle Dolu Menbic Operasyonu!
PYD'nin İnsan Hakları İhlalleriyle Dolu Menbic Operasyonu!

PYD'nin İnsan Hakları İhlalleriyle Dolu Menbic Operasyonu!

Suriye'de Fırat nehrinin batısındaki PYD güçleri ele geçirdiği bazı bölgelerde hak ihlallerinde bulunuyor. Siviller; ev yakma, yargısız infaz ve haraç toplama şeklindeki PYD baskılarına maruz kalıyor.

A+A-

Suriye'nin Halep iline bağlı Menbic ilçesini kuşatan güçlerle hareket eden PKK'nın Suriye’deki uzantısı PYD, IŞİD ile işbirliği yaptığı iddiasıyla sivillere yönelik insan hakları ihlallerinde bulunuyor.

PYD, ABD destekli Suriye Arap Koalisyonu (SAK) ile beraber hareket ederek ülkenin kuzeyinde Fırat Nehri'nin batısındaki çatışmalarda hareket alanı kazanmaya çalışıyor.

Gençler Zorla Silah Altına Alınıyor!

IŞİD'in kontrolündeki Menbic ilçesinde üçüncü haftasına giren operasyonda SAK ile ilerleyen PYD, militan kadrosuna insan gücü temin etmenin yollarını arıyor.

Bölge halkından savaşmaya uygun gördüğü gençleri zorla silah altına almaya çalışan örgüt, buna direnenlerin mallarını yağmalıyor ve keyfî şekilde alıkoyuyor. Örgütün en fazla kullandığı tehditlerden biri de ev yıkmak.

Evler Yağmalandı!

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Menbic'in kuzeyindeki Um Adam, Doşan, Cessane, Dedat ve güneyindeki Hirbet el-Rus ile Kabirce köylerinde onlarca sivil geçerli bir neden olmaksızın alıkonuldu. Özellikle Um Adam köyünde çok sayıda ev, sahipleri IŞİD'le işbirliği yaptığı iddiasıyla PYD militanları tarafından yağmalandı. Militanlar, bölgede oluşturdukları bazı kontrol noktalarında, çatışmalardan kaçmaya çalışan sivillerin üzerlerindeki para ve kıymetli eşyaları gasp ediyor.

2 Arap Kızdan Haber Alınamıyor!

PYD'nin kadın militanlarından oluşan birimi YPJ'nin, Doşan ve Tval köylerinden kaçırarak Kobani'ye (Ayn el-Arab) götürüdüğü 2 Arap kızdan da haber alınamıyor.

SAK, PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin öncülük ettiği “Suriye Demokratik Güçleri” (SDG) çatısı altında yer alıyor. ABD yönetimi Türkiye'ye, Fırat Nehri'nin batısındaki güçlerin büyük bölümünün Arap unsurlardan oluştuğu, PYD güçlerinin geri planda bulunduğu güvencesini vermişti.

Yargısız İnfazlar

PYD ele geçirdiği köylerdeki bazı sivilleri IŞİD militanı olduğu iddiasıyla katlediliyor.

Bunlardan biri olan Kalo Kıl Hassan'ın fotoğraflarına PYD medyasında yer verilmişti. AA muhabirine konuşan kardeşi Muhammed Kıl Hassan ise kardeşinin, Dedat köyünde PYD'li keskin nişancı tarafından kıyafeti sebebiyle katledildiğini söyledi. Kardeşinin IŞİD'le hiçbir ilgisinin bulunmadığını vurgulayan Hassan, buna rağmen militanlarının kardeşinin fotoğrafını çekip “IŞİD'in Tunuslu emiri” olarak sosyal medyada paylaştığını dile getirdi. Hassan, bölgede 5 kişinin daha PYD tarafından aynı yöntemle infaz edildiğini bildirdi.

PYD militanları, Menbic'in 10 km güneyinde bulunan Şayap köyünde de Abdulrahman Haj Halaf adındaki gençi IŞİD taraftarı olduğu iddiasıyla infaz etti. Halaf'ın ailesi, çocuklarının IŞİD'le hiçbir bağlantısı olmadığını dile getirdi.

İlçeyi Elektriksiz ve Susuz Bıraktılar!

Öte yandan, ABD destekli operasyonların üçüncü haftasına girdiği Menbic'de ilçeyi kuşatan Arap savaşçılar ve PYD unsurları, IŞİD'in direncini kırma bahanesiyle 250 bin kişinin yaşadığı ilçeyi elektriksiz ve susuz bırakarak ilaç ve gıda girişini engellemeye devam ediyor.

Haseke'de Çiftçiden Haraç

Örgüt, Suriye devletinin toprak reformu kanununu bahane ederek çiftçilerin bir bölümünden, mahsulünün yüzde 10'unu alıyor. Suriye devleti, “161 numaralı kanun” olarak bilinen uygulama çerçevesinde, 1958'de büyük toprak sahiplerinin arazilerinin bir bölümünü çiftçilere dağıtıp, karşılığında küçük çiftçilerden büyük toprak sahibine mahsulün yüzde 10'unu vermesini sağlamıştı.

AA muhabirinin Haseke iline bağlı Kirkiliki, Gül Ağa ve Deyrik ilçelerinde yaşayan toprak sahiplerinden aldığı bilgiye göre, PYD geçtiğimiz hafta toprak sahiplerine artık yüzde 10'luk payı “bir tür vergi” olarak kendisinin alacağını bildirdi.

Bölgede bazı toprak sahipleri PYD'nin uygulamasına direnmeye çalışıyor.

İhlaller Kayıtlar Geçmişti

PYD'nin geçen yıldan bu yana Tel Abyad ve Kobani ilçeleri ile çevrelerinde ele geçirdiği bölgelerde zorla silah altına alma, göç ettirme, siyasî muhalefeti sindirdime, yargısız infazlar yoluyla adam öldürme gibi insan hakları ihlalleri uluslararası örgütlerin kayıtlarına geçmişti.

HABERE YORUM KAT