1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. "PYD'nin İnsan Hakları İhlalleri Çok Ciddi Boyutlara Ulaştı"
"PYD'nin İnsan Hakları İhlalleri Çok Ciddi Boyutlara Ulaştı"

"PYD'nin İnsan Hakları İhlalleri Çok Ciddi Boyutlara Ulaştı"

Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi Başkanı Eva Savelsberg, PKK'nın Suriye uzantısı PYD’nin insan hakları ihlallerinin çok ciddi boyutlara ulaştığını söyledi.

A+A-

17 yıldır Suriyeli Kürtler hakkında araştırmalar yapan, bölgede sivil toplum projeleri yürüten ve gelişmeleri yakından izleyen Almanya merkezli Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi’nin Başkanı Eva Savelsberg, PYD’nin artan insan hakları ihlallerine dikkat çekmek hedefiyle başlatılan, “Savaş mazeret olamaz. PYD’nin çocuk asker kullanımına hayır.” adını taşıyan kampanya hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

PYD’nin “çocuk asker” kullanımına son vermesi için merkez olarak kampanya başlattıklarını hatırlatan Savelsberg, bölge halkına, gazetecilere ve Kürt siyasetçilere uygulanan yoğun baskılar ve infazlara işaret ederek, “Savaş, PYD’nin insan hakları ihlallerinin mazereti olamaz.” dedi.

“PYD, Baas Benzeri Bir Rejim İnşa Etti”

Esed rejiminin 2009 yılında bölgedeki Kürtlere ve Araplara yönelik insan hakları ihlallerini izlemek için “Kurd Watch” projesini hayata geçirdiklerini anlatan Savelsberg, 2012 yılı itibariyle tanık oldukları süreç hakkında şunları söyledi:

“Suriye’nin kuzeyindeki kontrolün Esed rejimi tarafından PYD’ye devredilmesi üzerine 2012 yılı itibariyle çok kötü bir sürece tanıklık etmeye başladık. PYD, Esed rejiminin insan hakları ihlallerini aratmayacak nitelikte bir süreç başlattı. Tek fark şimdi işkence yapanlar Arapça değil Kürtçe konuşuyor. PYD, Baas benzeri bir rejim inşa etti.”.

pyd_pkk.jpg

“PYD, PKK’nın Suriye Kolu”

PYD’nin PKK’nın Suriye’deki kolu olduğunu, aralarında fark bulunmadığını dile getiren Almanyalı uzman, “PYD, PKK’nın Suriye kolu, Osman Öcalan tarafından 2003 yılında Kandil’de kuruldu. Abdullah Öcalan’ın Suriye’den sınır dışı edilmesi sonrasında PKK Suriye’deki yandaşlarını bir arada tutabilmek, faaliyetlerini sürdürebilmek için PYD’yi kurdu.” diye konuştu.

Savelsberg, PKK’nın son yıllarda değiştiği, kendi halkını öldürmediği, siyasî bir örgüte dönüştüğü savlarının gerçekleri yansıtmadığını vurgulayarak, “PYD ile ilgili Batı kamuoyundaki hâkim olumlu algı bölgedeki gerçekleri yansıtmıyor.” dedi.

“PYD Bu Silahları Sadece IŞİD’e Karşı Kullanmıyor”

Batı’nın IŞİD ile mücadele için kara birliklerini göndermek istemediğini, PYD ve YPG’nin bu işi üstlenmeye hazır olması üzerine PKK’ya tavrın değiştiğine dikkat çeken Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Batı gerçekte kimin silahlandırıldığının bilincinde olmalı. Olası sonuçları iyi değerlendirilmeli. İnsan hakları ihlalleri gerçekleştirenlere destek verenler bu ihlallerden de sorumlu olurlar. PYD’nin temel demokratik hakları uyguladığına gerçekten inanan çok saf insanlar var. Bunun gerçeği yansıtmadığını bilenler ise ‘Elimizde başka kimse yok, bu nedenle onları silahlandırıyoruz.’ diyor ama PYD bu silahları sadece IŞİD’e karşı kullanmıyor.”.

“PYD Hapishanelerinde Suriyeli Kürtlere İşkence”

PYD’nin Suriyeli Kürtlere zulmettiğini, verilen silah desteği ile Suriye’de PKK’lı olmayan Kürtlere baskı uygulandığını anlatan Savelsberg, “PYD, kendinden olmayan Suriyeli Kürtlere zulmediyor. Farklı görüşlere izin verilmiyor. 2011 yılı itibarıyla Esed rejimi karşıtı Kürtler PYD tarafından infaz edilmeye başlandı. Bağımsız gazeteciler, bağımsız aktivistler baskıya uğradı. PYD hapishanelerinde 100’ü aşkın Kürt siyasî tutuklu bulunuyor. Diğer Kürt partilerinin ofisleri saldırılara hedef oluyor, üyeleri gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. PYD hapishanelerinde işkence yapılıyor.” ifadesini kullandı.

eva_savelsberg.jpg

“PKK’nın Değiştiği Savı Bir Halkla İlişkiler Kampanyasından İbaret”

PKK’nın değiştiği savının bir halkla ilişkiler kampanyası ürünü olduğunu dile getiren Savelsberg, bunun gerçeklerle alakasının bulunmadığını vurguladı.

Savelsberg, iki yıl önce Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın desteğiyle Irak’ın kuzeyinden Almanya’ya kaçırmayı başardıkları bir kız çocuğunun yaşadıklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Suriye-Kamışlı’dan Irak’ın kuzeyindeki bir kampa zor kullanılarak kaçırılan bir kız çocuğu götürüldüğü kampta çok sayıda çocuk olduğunu, sık sık kaçma girişiminde bulunulduğunu, 17 yaşındaki bir kız çocuğunun 9 kez kaçma girişiminde bulunması üzerine kamp alanında toplanan çocukların ortasında, silahla kafasından vurularak infaz edildiğini anlattı. Biz kamptan kaçmayı başaran bu kızı Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın desteği ile Almanya’ya getirmeyi başardık. Ailesi ile burada yaşıyor artık. PKK’nın değiştiği savı bir halkla ilişkiler kampanyasından ibaret.”.

“Suriye’nin Parası Kandil’deki PKK’ya Gönderiliyor”

Beşşar Esed’in üç röportajında Suriye’nin kuzeyinin denetimini devrettikleri PYD’yi silahlandırdıklarını açıkça söylediğini hatırlatan Savelsberg, “Esed ile PKK’nın işbirliği pragmatik bir esasa dayanıyor. Öcalan’ın sınır dışı edilmesi öncesine dayanan ortak tarihleri var. O dönemde var olan ve devreye sokulan ilişkiler söz konusu.” dedi.

PKK’nın önceliğinin Suriye'nin aksine Türkiye olduğunu, PKK’nın PYD üzerinden Suriye’yi Türkiye’deki hedefleri için kullandığını aktaran Savelsberg, “PKK Suriye’den çok para kazanıyor. PYD aracılığıyla sınır geçişlerinden toplanan para, Suriye’de toplanan vergi, yani Suriye’nin parası Kandil’e, PKK’ya gönderiliyor. Suriye içinde harcanmıyor. Ayrıca artık Suriye’de rahatlıkla insanlara kamplarda askerî eğitim verebiliyorlar.” diye konuştu.

“Silahlar Türkiye’de Kullanılıyor”

Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi Başkanı, PYD ve YPG’ye verilen silahların Türkiye’de de kullanıldığını belirterek, “Saf olmamak lazım. Sınırları geçiyorlar bir gün PKK olarak Türkiye devletine karşı savaşırken bir gün sonra sınırı geçip YPG içinde yer alıyorlar. PYD’ye Rusya, ABD ve Esed rejimi tarafından verilen silahlar Türkiye’de de kullanılıyor. Türkiye’nin neden endişeli olduğu da açık ortada. Ayrıca PKK, PYD yandaşlarının çoğunluğu Suriye’de değil Türkiye’de, bu da bir gerçek.” ifadesini kullandı.

“PYD’nin Yayımladığı Listedeki Yüzde 45’i Türkiye’den”

YPG’nin son dönemde istatistikler yayımladığına, IŞİD’e karşı savaşan kişilerin isimleri ve geldikleri şehirlerin bu vesileyle açıklandığına işaret eden Almanyalı uzman, YPG’nin IŞİD’e karşı mücadelede hayatını kaybedenler listesinde yer alanlarının yüzde 45’inin Türkiye’den gelmesinin dikkat çekici oluğunu vurguladı.

Savelsberg, “Suriye’de savaşanlar arasında çok sayıda Türkiye'den gelen Kürtler var. Çünkü PYD, Suriyeli Kürtler ve Araplardan destek alamıyor.” dedi.

Bunun en önemli sebebinin PYD’nin Suriye’de asker toplamada yaşadığı sıkıntılar olduğuna dikkat çeken Savelsberg, bölge halkının büyük bir kısmının IŞİD’e karşı savaşmak istediğini ancak bunu PKK için yapmak istemediğini aktardı.

Almanyalı uzman, PYD’nin karşılaştığı bu güçlükler karşısında “çocuk asker” kullanımına yöneldiğini ve bunun uluslararası kamuoyunun baskısıyla derhal durdurulması gerektiğini söyledi.

Kampanyaya Çok Sayıda Siyasetçi Destek Veriyor

PYD’nin “çocuk asker” kullanımına karşı başlatılan kampanyaya, Almanya Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, Hristiyan Demokratik Birlik Partisi Federal Meclis Milletvekili Uwe Schummer ve Sosyal Demokrat Partili Milletvekili Gerold Reichenbach’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda Almanyalı siyasetçi desteğini açıkladı.

Destekçiler arasında ayrıca Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu üyeleri Alyn Smith ile Petras Austreviclus, İnsan Hakları Komitesi başkan yardımcısı Dan Cristian Preda gibi önde gelen siyasetçiler de yer alıyor.

Savelsberg, kampanyayı ABD’de de tanıtacaklarını vurgulayarak, ABD’ye seyahat ederek konuyu Amerikalı siyasetçilerin gündemine taşıyacaklarını, bu konuda ABD Kongresi üyelerinden destek talep edeceklerini kaydetti.

Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi

1 Eylül 1999 tarihinde kurulan, Suriye, Irak ve diasporadaki Kürtlerle ilgili çok sayıda araştırma yürüten, Berlin merkezli Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi özellikle 2005 yılından bu yana Suriye’de sivil toplum yapılarının güçlendirilmesine dönük projeler yürütüyor.

Merkezin 2009 yılında başlattığı “Kurd Watch” adlı proje Esed rejiminin, Suriyeli Kürtleri hedef alan insan hakları ihlallerini izleme amacını taşıyordu.

Araştırma merkezî faaliyetlerini üyelik aidatları ve mali yardımlarla sürdürüyor. Finansman sağlayanlar arasında ABD Dışişleri Bakanlığı, Almanya Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu da yer alıyor.

AA

HABERE YORUM KAT